Fáj a torka? Ezekkel öblögessen!
Összegyűjtöttünk néhány torokfertőtlenítéshez, gyulladáscsökkentéshez használatos öblögetőszert, melyek a háztartásban megtalálható fűszerekből, gyógynövényekből és élelmiszerekből könnyen és gyorsan elkészíthetőek, és biztonsággal alkalmazhatóak.
A legegyszerűbb és állítólag igen hatásos gargalizálófolyadék a sóoldat. Egyes ajánlások szerint elég egy kiskanálnyi jó minőségű tengeri sót adni fél bögre langyos vízhez, mások szerint viszont akár háromszor ekkora mennyiség is feloldható a folyadékban. A megfelelő töménységet ezért nem árt személyesen kikísérletezni. A sós víz enyhe fertőtlenítő, mely oldja a letapadt nyálkát, így szabadítva meg a kaparó érzéstől. A sós vizet nem tanácsos lenyelni, mert a tömény, kellemetlen íz mellett hányingerrel, hányással is számolhatunk. A sós oldattal szükség szerint akár óránként is átöblíthetjük a torkunkat.
A só mellé adhatunk egy félkanálnyi kurkumát is, mely szintén gyulladásgátló, baktérium- és vírusölő, illetve fájdalomcsillapító hatásáról ismert. Gyerekek vagy az ízekre kényesebb felnőttek a sós víz helyett biztos szívesebben öblögetnek kurkumás tejjel. Ebben az esetben a sót hagyjuk ki.
Kurkuma helyett ízletesebb, de nem kevésbé hatékony választás a gyömbér, melyről az ajurvédikus orvoslás úgy tartja, normalizálja a testhőmérsékletet, és mindenféle emésztési panasz esetén érdemes kipróbálni. A gyömbéres tejet meg is lehet inni, nem olyan keserű, mint a kurkuma, amit az indiai ételek fűszerezésénél is csak óvatosan adagolnak töménysége miatt.
A házi pálinka a magyar népgyógyászati praktikák között is előkelő helyet foglal el, s sokan olyan csodaszernek tekintik, amely kis mennyiségben mindenféle meghűléses nyavalyát gyógyít. Az orvosok és természetgyógyászok azonban nem javasolják az alkoholos praktikákat, mert a fertőtlenítő hatás 70 százalékos töménység alatt nem kielégítő, bizonyos betegségeket pedig súlyosbíthat.
Aki mégis az alkoholra szavaz, az készíthet gyógypálinkát vagy bort: áztassunk alkoholba olyan, a köptetőszerekhez is használt gyógynövényeket, mint a zsálya, kakukkfű, orvosi veronika, kamilla, csipkebogyó, citromfű és borsmenta. A leszűrt ázatból hígítva fogyasszunk egy kupicányit, vagy csak gargalizáljunk. Ebben az esetben az alkohol arra szolgál, hogy a hatóanyagokat kivonja és eltárolja. Sok bolti szájvíz is tartalmaz alkoholt.
Az alkohol helyett használható almaecet is, mely szintén fertőtlenítő hatású és tartósítószerként is használatos, emellett számos gyógyhatást tulajdonítanak neki. Hátránya a savanyúság és az ecetes szag, ám ez hígítással és méz hozzáadásával enyhíthető.
Egyszerű gyógynövényteával is lehet gargalizálni, ebben az esetben még melegen (de nem forrón) kortyolgassuk el az italt. A zsálya az egyik legerősebb fegyver a felső légúti megbetegedések ellen, bár ízét teaként egyesek furcsának, élvezhetetlennek tarthatják. Egy bögre zsályateához elegendő egy evőkanál szárított növény. Az elfogyasztásra szánt főzetet elég tíz percig áztatni, ha azonban torokfertőtlenítő készül belőle, kihűlésig is maradhat a vízben. A zsályás toroköblögető egy evőkanál almaecet hozzáadásával hatékonyabb és tovább eláll, egy kevés mézet pedig az élvezhetőség miatt nyugodtan bele lehet tenni.
Ha a torokfájás két-három napon belül nem múlik, ha nehezen megy a nyelés vagy a beszéd, ha légszomj lép fel, ha a torokfájást kiütések vagy a nyirokcsomók erős duzzanata kíséri, illetve ha magas láz (gyerekeknél 38, felnőtteknél 40 fok vagy afölött) vagy tartós hőemelkedés lép fel, forduljunk orvoshoz és hagyjunk fel a házi módszerekkel, amíg arra a szakember rá nem bólint.