Hátrább a kanalakkal!

Vehetjük filterezve vagy szálasan, gyűjthetjük mi magunk, ihatjuk önmagukban vagy keverék részeként, a gyógynövények kezelésének vannak szabályai. Hiába issza valaki literszám a teákat, ha ezeket nem tartja be, tönkreteszi vagy hagyja elillanni a hatóanyagokat, így a hatást is hiába várja.

A gyógyteakészítés egyik legfontosabb szabálya, hogy a fémeszközöket mellőzni kell, mert semlegesíthetik az értékes hatóanyagokat. A vizet még lehet fémedényben forralni, ám a növénnyel már ne érintkezzen. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a keveréshez és szűréshez használt eszközök műanyagból, fából vagy porcelánból kell, hogy készüljenek.

Szűréshez fehérítetlen, natúr papír vagy természetes szövet is használható. A forró italt ne töltsük üdítős palackba, gyógyteát mikrohullámú sütőben ne melegítsünk!

A gyógyteák hatóanyagát roncsolja továbbá az ízesítés. Cukrot csak az élvezeti teákhoz szabad használni, mézet és citromlevet pedig csak a langyos teába érdemes önteni, mert mind a két ízesítő hőre érzékeny hatóanyagokat tartalmaz.

Nem főzzük! Vagy mégis?

Bár úgy mondjuk „főzök egy teát”, a legtöbb esetben inkább csak forrázunk, illetve áztatunk, mert a főzés tönkreteszi a gyógynövények hatóanyagait. Kivételt képeznek e szabály alól egyes gyökerek és kérgek, melyeket valóban főzni szükséges 2-3 percig, majd lefedve 15-20 percig pihentetni. A virágokat, leveleket, lágyszárakat csupán forrázzuk, majd lefedve (ez az illóolajok megőrzése miatt fontos) minimum egy, maximum 20 percig állni hagyjuk. Az áztatási idő a növényi rész keménységétől függ: a virágokat és hajtásokat rövidebb, a magvakat hosszabb ideig szükséges vízben hagyni, de jó tudni, hogy a forrázással készült teák egy óra elteltével már hatástalanok.

A hideg, jobban mondva langyos vízzel történő kiáztatás olyan növényi részekből (főleg bogyókból) készült teáknál használatos, melye hőre érzékeny hatóanyagokat (például C-vitamint), vagy nyálkát tartalmaznak, mint a mályva vagy a kankalin. Az áztatás 5-10 órán át tart, legjobb este beáztatni, majd reggel éhgyomorra elfogyasztani a csipkehúsból vagy fehér fagyöngyből készült ázatot. Ha mind a forrázással, mind az áztatással kinyerhető hatóanyagokat magunkhoz szeretnénk venni, akkor reggel, a szűrőben maradt növényt öntsük nyakon forró vízzel, majd az ázatot és a forrázatot összekeverve fogyasszuk el.

Mikor, mennyit?

Hogy a teákat mikor kell fogyasztani, azt meghatározza az elvárt hatás. Tonizáló, erősítő teákat reggel éhgyomorra, étvágyjavítókat fél órával evés előtt, emésztéskönnyítőket közvetlenül étkezés után ihatunk.

A nyugtató hatású, izzasztó, székletlazító, savtúltengést csökkentő teákat este, lefekvés előtt ajánlott elkortyolgatni. A vízhajtó, köhögéscsillapító, illetve magas vérnyomásra alkalmazott drogokat a nap folyamán bármikor magunkhoz vehetjük, hacsak az orvos másként nem rendelte.

A fájdalom és lázcsillapító, illetve görcsoldó gyógynövényeket szükség szerint kell alkalmazni, de fontos tudni, hogy hatásuk általában nem tapasztalható olyan gyorsan, mint a gyógyszereké, bár az eredmény tartósabb lehet.

Felnőtt ember számára egy adag italhoz általában egy evőkanál drogot számítanak, melyet 2,5-3 dl vízzel kell leönteni. Gyermekeknek feleennyi hatóanyagra van szüksége ugyanennyi vízhez, a felnőtt adag 12 éves kor fölött adható. Fontos, hogy ez általános ajánlás csupán, ha a gyógytea csomagolásán ettől eltérő utasítások szerepelnek, akkor azokat kell betartani. Várandós vagy szoptatós kismamák jó ha tudják, hogy számukra sok olyan gyógynövény is tiltólistán van, melyek a hétköznapi teakeverékekben is előfordulhatnak.

Gyógyszerszedés mellett konzultálni kell orvossal a kiegészítő gyógynövénykúra elkezdése előtt, mert a hatóanyagok üthetik egymást (még a fogamzásgátlóval is). A gyógyszer beszedése és a gyógynövénytea fogyasztása között három órának kell eltelnie, hogy ne zavarják egymás felszívódását. Ezt a szabályt akkor is be kell tarnai, ha olyan mindennapi fogyasztásra alkalmas teáról van szó, mint a hársvirág, a kakukkfű vagy a fodormenta.

 

Gyógyszerszedés előtt még érdemes megpróbálkozni a teákkal
Karla Joahn Lorenzo prepares mate (a type of herbal tea) at the Museo de la Ciudad in Buenos Aires July 20, 2010. Organizers from the museum invited members of the public to an open tasting day and a tour to view a collection of traditional mate gourds used in preparation of the beverage. REUTERS/Enrique Marcarian (ARGENTINA - Tags: FOOD SOCIETY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.