Falvakat söpört el a cunami Szamoán

Pánik tört ki Nyugat-Szamoán, miután egy nagy erejű földrengés által keltett cunami több, alacsonyan fekvő falvat elpusztított a csendes-óceáni szigeten.

Nagy erejű - a legújabb adatok szerint 8,3-as erősségű - földrengést észleltek kedden - helyi idő szerint reggel hét óra körül - Amerikai Szamoa partjainál.  A CNN amerikai hírtelevízió először azt közölte, hogy majdnem 3 méter magas hullámokat keltett a rengés. Később a CNN-nek nyilatkozó geofizikus úgy pontosított: a rengés miatt három különálló cunami hullám keletkezett, melyek terjednek; ezek legnagyobbikának a vízfelszín feletti magassága másfél méter, azaz alacsonyabb a korábban jelzettnél.

Kitört a pánik Szamoán

A hullámok magyar idő szerint este tíz óra körül elérték a Szamoa-szigetek partjait. A BBC jelentése szerint 1,57 méter magas hullámokat mértek Apiában (Szamoa fővárosában) és Pago Pago-ban (Amerikai Szamoa fővárosában). Az új-zélandi rádió jelentése szerint a Szamoa-szigeteken több alacsonyan fekvő falut elpusztított a szökőár. Az új-zélandi rádió apiai tudósítója elmondta, hogy Nyugat-Szamoán pánik tört ki - a földrengés idején a gyerekek éppen iskolába, a felnőttek munkába igyekeztek. Egy Amerikai Szamoa-i illetékes a Fox amerikai televíziónak azt mondta, hogy a földrengést legfeljebb öt percen át lehetett érezni. Áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés.

Több percig rengett a föld

Helyi hírügynökségi jelentések szerint Szamoán helyi idő szerint reggel hét órakor észlelték a földrengést, amely több percig tartott, majd több kisebb rengést is észleltek. Már a reggeli órákban magas hullámokat észleltek a szigetcsoport partokjain; az iskolákban a riadó miatt tanítási szünetet rendeltek el, a lakosságot pedig felszólították, hogy a partról húzódjanak a sziget magasabb területeire. (A Szamoa szigeteken összesen 250 ezren élnek.)

A térségben is számítanak a szökőárra

Új-Zéland, Amerikai Szamoa és több más csendes-óceáni sziget partjaira adták ki a cunamiriadót. A földrengés epicentruma a távoli csendes-óceáni szigettől 190 kilométernyire, a fészke pedig 33 kilométer mélyen volt.

Szakemberek szerint a Richter-skálán mért 7-es fokozatút meghaladó rengés cunamit idézhet elő. Emlékeztetőül: a 2004. december 26-i szumátrai tengerrengés - amely egy több mint kétszázezer ember halálát okozó cunamit váltott ki - 9,3-es fokozatú volt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.