Háromszáz bevetés a Balatonon, hatmilliós hiány
Nincs kizárva, hogy az elmúlt években megszokottnál kevesebb vízi mentő és motorcsónak áll majd készenlétben a Balatonon az ősszel. Fogytán van ugyanis a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának pénze. Tar Mihály szóvivő érdeklődésünkre közölte: a támogatásokból, bevételeikből eddig megoldották a hat bázis és a nyolc motorcsónak működtetését, de ahhoz, hogy a tó befagyásáig hátralévő hónapokban is kellő számú egység állhasson készenlétben még öt-hatmillió forintra lenne szükségük. Hozzátette: ha ezt az összeget nem sikerül előteremteni, akkor csak csökkentett szolgálatot adhatnak. Az anyagi gondok ellenére a szóvivő bizakodó, mert - mint mondta - a Balaton Fejlesztési Tanács ígéretet tett a hiányzó összeg biztosítására.
A szakszolgálat tagjai az idén eddig háromszáz bevetést hajtottak végre, százhetven emberen segítettek a Balatonon: jobbára kisebb sérüléseket láttak el, de több tucatszor közvetlen életveszélyben lévő fürdőzőket mentettek ki a vízből. Tar Mihály kérdésünkre válaszolva elmondta: jól vizsgázott első szezonjában a - kilencven kilométeres sebességre képes, rohamkocsikhoz hasonlóan felszerelt - Rupert sürgősségi mentőhajó. Nyolcvan bevetést hajtottak végre vele, amit tizennégy esetben közvetlen életveszélyben lévő emberekhez riasztottak.
A szóvivő megemlítette: a hajó hatékonyságát növelte, hogy a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata együttműködési megállapodást kötött a Magyar Mentő és Mentőtiszti Egyesülettel, így a nyáron orvosok, mentőtisztek is csatlakoztak a Rupert legénységéhez. Ennek is köszönhető több életmentő bevetés: Balatonvilágosnál például - percekkel a baleset után, egy stégen - sikerült stabilizálnia egy gerincsérült fiatalember állapotát a Ruperten szolgáló orvosnak.