Harmincéves a fővárosi állatkert gorillája

A budapesti gorillacsapat vezére 1980. szeptember 27-én született a stuttgarti Wilhelma Állat- és Növénykertben. Golo szülőhelye abban az időben különösen nevezetes volt az európai állatkertek körében mint majomszaporító és felnevelő központ. Más állatkertekből is vittek oda emberszabású-kölyköket, mivel a majmok mesterséges nevelésében akkoriban a stuttgartiaknak volt a legtöbb tapasztalatuk.

Golót is mesterségesen nevelték, három vele csaknem egyidős gorillával, és két bonobóval együtt. A cseperedő hím gorilla egyéves korában a Zürichi Állatkertbe került, ahol csaknem egy évtizedet töltött. Végül 1989. május 3-án érkezett meg Budapestre, hogy csatlakozzon a Liesel nevű, majna-frankfurti születésű nőstényhez. Ők ketten az első gorillák, amelyeket Magyarországon bemutattak - közölte az intézmény az MTI-vel.

A harmincéves állat kiváló egészségi állapotnak örvend, és a kondíciója is irigylésre méltó. A gorillák a természetben általában 35 évig, az állatkertekben természetesen jóval tovább élhetnek. A leghosszabb élettartamú ismert gorilla egy Jenny nevű nőstény volt, amely 55 éves korában pusztult el az egyesült államokbéli Dallas állatkertjében. Golóról tehát elmondható, hogy még nem számít kifejezetten idős állatnak, de mindképpen középkorú gorillának tekinthető.

A világ állatkertjeiben jelenleg valamivel több mint 760 gorilla él. Az állomány túlnyomó többsége a nyugati síkvidéki gorilla elnevezésű, kritikusan veszélyeztetett alfaj képviselője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.