Hány áldozatot szed az idei nyár?

Remélhetőleg kevesebbet, mint a 2012-es. A tavalyi nyár rekorder volt több szempontból is, majd harminc napon kellett figyelmeztetést kiadni hőhullám miatt, s ezeken a napokon meg is ugrott a kiszáradással, túlhevüléssel összefüggő halálesetek száma.

2012 nyarán 26 napon nehezítette életünket hőhullám, ami a második legmagasabb érték az elmúlt tíz évben. A forróságban tavaly 1666-al több haláleset történt, mint egy átlagos, riasztásmentes időszakban, ez meghaladta a 2007-es értéket - írja honlapján az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat.

Kánikula Prágában. Egyre többen nem utaznak szabadságra
Kánikula Prágában. Egyre többen nem utaznak szabadságra

A tragédiák elkerüléséért mindenki maga tehet, de elnézve a legnagyobb hőségben is az utcákon tolongó, szédelgő tömeget, a figyelmeztetéseket sokan nem veszik magukra. Vizespalackot is keveseknél látni.

Pedig ahogyan emelkedik a hőmérséklet, úgy nő szervezetünk terhelése. A szervezet hőszabályozó képességét és a vízháztartást az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a táplálkozás és gyógyszerszedés is befolyásolja.

A forróság miatti akár halállal végződő rosszullét és a kiszáradás különösen fenyegető az idősekre nézve, mert a folyadékhiány miatt besűrűsödő vér miatt a már amúgy is szűk, meszes erekben könnyen kialakulhat a trombózis - figyelmeztet az Országos Mentőszolgálat. Hetvenéves kor fölött akkor is muszáj inni, ha az illető nem érez szomjúságot, ezért idős hozzátartozóinkat emlékeztessük, kínáljuk gyakrabban, ahogy a gyerekeket is, akik a játék hevében – és különösen a nyári nagy szabadságban – szintén hajlamosak elfeledkezni a szomjúságról.

Elsősorban és főleg vizet

Az ÁNTSZ ajánlása szerint az ásványvizek közül az alacsonyabb ásványianyag-tartalommal rendelkezőket jobb előnyben részesíteni, mivel bár a fokozott verejtékezés miatt fontos ezen anyagok pótlása, de a felhalmozódás kerülendő. Alacsonynak az 500 mg ásványi anyag/1000 ml alatti vizek számítanak, de ahol jó minőségű a csapvíz, ott az is bátran fogyasztható.

Az általánosan ajánlott napi minimum 2-2,5 liter víz csak kiindulási alap, nagy hőségben ennél többre van szükség, akik pedig sportolnak, fizikai munkát végeznek, vagy jelentős túlsúlyuk van, akár 4-5 liter vizet is igényelnek. A napi ajánlott vízmennyiséget elosztva kell fogyasztani, jó módszer, ha óránként elfogyasztunk egy fél pohár vizet, és minden étkezéshez is megiszunk 2-3 decit. Így nem tűnik soknak és könnyű betartani a rendszerességet.

Aki hajlamosabb arra, hogy megfeledkezzen az ivásról, emlékeztető cetlik elhelyezésével oldhatja meg a problémát, illetve beállíthatja a mobiltelefonján, hogy rendszeres időközönként jelezze, ha ideje kortyolni.

A folyadékszükségletbe viszont nem szabad beleszámítani az alkoholos italokat, a cukros vagy szénsavas üdítőket és a kávét, sőt ezek fogyasztása esetén még több vízre van szüksége, mert fokozzák a szomjúságot, kihajtják a vizet a szervezetből. A hideg sör és a fröccs tipikus nyári italok, ám ezeket ne tűző napon ülve fogyasszuk, jobb késő délutánra, illetve az esti órákra időzíteni az alkoholos frissítőket, a kávét pedig kora reggel meginni egy nagy pohár víz kíséretében.

A melegebb éghajlatú vidékeken élők gyakran este is fogyasztanak kávét a vacsora után. Különleges és állítólag nyugtató hatású ital készíthető, ha a kávéhoz kevés narancsvirágvizet töltünk. Ez az aromás víz gyógynövényboltokban, reform- és ázsiai, közel-keleti vagy afrikai élelmiszerüzletekben kapható. Akinek kávéba nem ízlik, az használhatja limonádék megbolondításához is, virágos-citrusos, de enyhén kesernyés aromája van, nem szabad belőle túl sokat használni.

A limonádé is remek hűsítő ital a forróságban, a citrusfélék leve hűti a szervezetet, ám a jótékony hatásról le is mondhatunk, ha cukorral édesítünk. A limonádé feldobható nyári gyümölcsökkel, menta és citromfű levéllel illetve vékonyra szeletelt uborkával is.

A lehűtött gyümölcsteák jó alternatívái az üdítő italoknak, a gyógynövényekből főzött italokkal viszont óvatosan, ezek közül nem mindegyik fogyasztható napi rendszerességgel, nagy mennyiségben!

Nem kell ennyi energia!

Amitől minden korosztálynak, de különösen a fiatalkorúaknak tartózkodnia kellene, azok az úgynevezett energiaitalok, melyek fogyasztása több országban is tiltott. Nem véletlenül: hasmenést, heves szívdobogást, izgatottságot, agresszivitást és kiszáradást is okozhatnak.

Egy felmérés szerint hazánkban aggaszóan nő a 12-18 éves korosztály körében ezen italok napi szintű fogyasztása. Az Országos Élelmezés és Táplálkozástudományi Intézet szerint a 10-14 éves gyermekek ötöde energiaitalt reggelizik! „Ez is magyarázatul szolgálhat arra, hogy miért nem alszanak eleget, miért romlik hosszú távon az iskolai teljesítményük, miért válnak agresszívvé és kezelhetetlenné a gyerekek és a fiatalok. Az energiaital magas cukortartalma elhízást okozhat, a taurin alkohollal keverve mérgező vegyületeket alkothat és folytathatnánk a sort. Ráadásul egyre több a piacon az alkoholtartalmú energiaital, ami életveszélyes kombináció is lehet, mivel, irreális helyzetértékelést eredményez, fokozza a kockázatvállaló magatartást” – írja tanulmányában az OÉTI, s azt fejtegeti, a figyelmeztetés hiábavalósága miatt talán jobb lenne betiltani ezeket a szereket nálunk is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.