Hamuból készült italt ittak a gladiátorok
A tudósok az 1993-ban feltárt több mint kétezer éves csontokat kémiai vizsgálatoknak vetették alá. Spektroszkópia segítségével a csontokban található stabil izotópok (szén, nitrogén, kén) számát, valamint a stroncium és kalcium arányát mérték.
Ókori források több helyen is említést tesznek arról, hogy a gladiátorok bab- és gabonafélékből álló vegetáriánus diétán éltek. A korabeliek gyakran árpaevőként (hordearii) hivatkoztak az arénákban fellépő harcosokra. A mostani eredmények szerint a gladiátorok általában valóban vegetáriánusok voltak, azonban ez nemigen tér el a lakosság többi részének táplálkozási szokásaitól, akik többnyire szintén hús nélküli gabonaételeket ettek.
A kutatók szerint azonban jelentős eltérés található a lakosság és a gladiátorok csontjai között abból a szempontból, hogy utóbbiaknál jóval magasabb stronciumarány mutatható ki. A tudósok szerint ez arra enged következtetni, hogy a gladiátorok jóval több ásványi anyagot vittek be szervezetükbe valamilyen stronciumban gazdag kalciumforrásból, mint egy átlagos római. Vagyis akár igaz is lehet az ókori források állítása, miszerint a gladiátorok hamufőzetet ittak.
"A növényi hamut nyilvánvalóan azért fogyasztották, hogy erősítsék a testüket a fizikai erőkifejtések után és segítsék a csontok gyógyulását" - magyarázta a kutatást vezető Fabian Kanz, a Bécsi Orvostudományi Egyetem tudósa. A kalcium ugyanis nélkülözhetetlen a csontok épüléséhez és regenerálódásához.
"A dolgok hasonlóak voltak akkor, mint most. Mi is magnéziumot és kalciumot eszünk fizikai megerőltetés után, például pezsgőtabletta formájában" - tette hozzá Kanz.
Ahogy több más kultúra is, a rómaiak a növényi hamut gyógyszerként és fűszerként használták. Idősebb Plinius is ír arról, hogy a gladiátorok életében fontos szerepet játszott egy hamuból készült ital, amelyet a küzdelmek után szolgáltak fel a testi fájdalom csökkentésére.