Ha lombhullás, akkor hajhullás?

A szezonális hajhullást van, aki észre sem veszi, vagy nem tulajdonít neki túl nagy jelentőséget, mások viszont megijednek a fésülködéskor megszaporodó, kihullott hajszálak látványától, különösen azok, akiknek hosszú és sötét hajuk van. Pedig az októberi „vedlés” egy teljesen természetes élettani folyamat, ám az valóban nem mindegy, hogy meddig tart és milyen mértékben ritkítja meg a fej ékét.

A nyári vitamindúsabb táplálkozás után a télre való felkészülés plusz tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat igényel, amitől a haj átmenetileg elvékonyodhat és könnyebben kihullik.

Levelekből font hajkorona - a modellnek is tetszik, amit lát, s rögvest megörökíti a pillanatot.
A model uses her mobile phone as she gets ready backstage before the 2012 Korea Hair Collection in Seoul December 6, 2011. REUTERS/Jo Yong-Hak (SOUTH KOREA - Tags: FASHION SOCIETY SCIENCE TECHNOLOGY)

Ha valóban csak szezonális hajhullásról van szó, a folyamat könnyedén megállítható fokozott vitamin- és ásványianyag-bevitellel, ami egyúttal a szervezet felkészítését is jelenti a hideg évszakra.

Ahogy korábban megírtuk, az ősz ideális alkalom az immunrendszer erősítését célzó kúrák végigcsinálásához, pro- és prebiotikumok, vitaminkészítmények ás komplex ásványi anyagok bevitele segítségével, ám ezek (ahogy azt a termékek csomagolásán rendre fel is tüntetik) nem helyettesíthetik a kiegyensúlyozott táplálkozást.

Külön a haj erősítését megcélozva a legfontosabb a vas, a cink, a B-vitaminok pótlása, ugyanis ezek hiánya már önmagában is okozhat haj-, bőr- és körömproblémákat. A táplálkozásban a fehérjék (növényi is) bevitelére kell különösen ügyelni.

A gyógynövények közül a csalán, a borágó, a mezei zsurló és a bojtorján teaként vagy hajöblítőként való, kúraszerű alkalmazását ajánlják a gyógynövényes könyvek. A csalánkúra már önmagában is csodákra képes. Egy hónapon keresztül napi két csésze csalántea elfogyasztása segíti a szervezetben felhalmozódott méreganyagok kiürülését. A csalán vízhajtó növény, tisztítja a veséket, a májat és a vért, de a napi ajánlott adag túllépése vagy a túl hosszúra nyújtott kúra már egészségtelen, mivel a hasznos tápanyagokat is kimossa a szervezetből.

Külsőleg jó eredményt lehet elérni a különböző gyógynövényekből (főleg a rozmaringból, a fehér nyírből és a csalánból) készült tinktúrák és hajöblítők használatával, melyek otthon is előállíthatóak.

A tinktúra egy alkoholos növényi ázat, mely 70 %-os gyógyszertári alkohollal, vagy akár pálinkával, vodkával is készülhet. A szárított gyógynövényekre annyi alkoholt kell önteni, hogy éppen ellepje azokat. Azt az ázatot legalább két héten keresztül érlelni szükséges egy meleg, de fénytől védett helyen, mialatt naponta jól össze kell rázni. Ha letelt a két hét, szűrjük le a tinktúrát és használat előtt hígítsuk fel kissé, mert az alkohol szárító hatású. Persze aki nem érez magában türelmet, vagy nem bízik a végeredményben, az a patikákban, drogériákban kapható hajszeszek közül is választhat.

A tinktúrát és az öblítőket hajmosás után, a tiszta fejbőrön kell rendszeresen alkalmazni egy kis fejbőrmasszázs kíséretében. A napi masszázs fokozza a vérkeringést és az anyagcsere-folyamatokat, ami segíti a tápanyagok felszívódását is a fejbőrön keresztül, ám arra vigyázni kell, hogy a masszírozás ne csapjon át nyúzásba – figyelmeztet Kálmán Gitta fodrász, aki minden vendégét megörvendezteti egy ilyen masszírozással, és meg is tanítja, hogy hogyan kell otthon csinálni.

– A legfontosabb, hogy ne húzzuk a hajunkat. A fejbőrt nem kell gyúrni, körkörös mozdulatokkal éppen csak tologassuk azt, vagy finom, gyors mozdulatokkal dörzsölgessük át. Ezt napközben, bármikor meg lehet tenni, néha többet ér, mint egy bögre kávé – mondja a szakember.

Kálmán Gitta fodrász szerint azonban nem csak természetes okai vannak az őszi hajhullásnak: – A vendégeimen észrevettem, hogy mivel nyáron sokkal többet nyúzzák a hajukat, október kornyékén jönnek kétségbeesetten tanácsot kérni, hogy ajánljak valamit a szezonális hajhullásukra. De amikor megnézem a fejüket, látom, hogy a hajuk nem hullik, hanem egyszerűen letörik, ami az otthoni és túl gyakori festegetés, a hajsütés és a vasalás következménye.

A fodrász szerint az állandó copfviselés is megtöri a hajat, és ha túl szorosra van fogva a lófarok, az húzza a hajhagymákat, ez is lehet a hajveszteség oka.

– Az utóbbi időkben nagyon sok lányt látok általam csak lusta kontynak nevezett hajviselettel szaladgálni, amit egyetlen hajgumival készítenek el sebtében, és ezzel két helyen is megtörik a hajukat. A nyári melegben természetes, hogy a vállra és a hátra omló haj kellemetlen érzést okoz, én mégis azt javaslom, hogyha valaki össze akarja fogni a haját, használjon inkább kontykészítőt vagy csattal tűzzel fel a haját – mondja Gitta, aki a hajápolókról szólva még hozzáteszi: – A festéstől sprőddé váló haj kezelésére nem kell feltétlenül drága pakolásokat és balzsamokat használni, a közönséges olívaolajat, a kókuszolajat vagy az argánolajat  is bátran be lehet vetni hetente kétszer egy jó kiadó hajpakolás formájában. Utóbbi gyógynövényboltokban kapható, és csodákra képes – teszi hozzá a fodrász.

Tehát a hajfestés, a túl gyakori, vegyszeres hajmosás és a hajformázó szerek rendszeres használata is roncsolja a hajszálakat, irritálja a fejbőrt, és hozzájárul a hajhulláshoz. De a forró levegős hajszárítás, állandó becsavarás, besütés vagy kivasalás és a műanyagból készült hajkefékkel, fésűkkel történő durva bánásmód is megbosszulja magát, s mivel nyáron általában többet foglalkozunk a hajunkkal, ez a bosszú gyakran épp ősszel következik be.

A haj élete

A hajszálak vastagsága és a hajkorona tömöttsége életkori sajátosság is, melyet hormonális folyamatok szabályoznak. Kamaszkorban a puha gyerekhaj vastagabb szálúvá, sűrűbbé válik, a várandósok a nyolcadik héttől tapasztalhatnak hormonális eredetű hajhullást, mely általában fél éven belül normalizálódik. Az időskor felé tartva aztán mind a férfiak, mind a nők haja vékonyabb szálúvá és ritkásabbá válik, de míg a férfiak esetében ez a folyamat elhúzódóbb, addig a nőknél többnyire csak a változó kor után lesz látványos.

A haj ciklusokban nő. Az első, 2-4 évig tartó (anagén) szakaszban a haj növekszik, a másodikban (katagén szakasz) növekedése megáll, majd a harmadik (telogén) nyugalmi fázisban 2-4 hónap alatt kihullik, de az elvesztett hajszálak helyébe új nő. A hajhullás akkor válik problémává, ha hosszabb időn keresztül több mint napi 100 szál haj hullik ki, az új szálak növekedése elmarad, és látványos hajritkulás indul meg. A kopaszodás nagymértékben örökletes tényezők függvénye, de okozhatják betegségek is, például pajzsmirigyproblémák vagy nőgyógyászati panaszok (Policisztás Ovárium Szindróma). A hajvesztésért felelőssé tehetők bizonyos gyógyszerek, de a szervezetben lévő gyulladásos gócok is (akár egy fogínygyulladás is), vagy valamilyen vitamin- és ásványianyag-hiány, illetve a fejbőrt érintő gombás fertőzés is lehet a nagyfokú hajvesztés oka. Ezek kiderítése szakember segítségével történhet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.