Gyanús rabhalál - megszólal a börtönparancsnok
Megszólalt a börtönparancsnok a kaposvári fogvatartott halálával kapcsolatban; a Somogy megyei internetes portálnak nyilatkozva szerdán azt közölte, hogy az elhunyt férfin már befogadásakor súlyos sérüléseket láttak az intézmény dolgozói, amit rögzítettek, felvételeket is készítettek róla, és kórházba szállították.
Az MTI a Sonline.hu cikke nyomán szerette volna megkérdezni Berta Sándor alezredes, a kaposvári börtön parancsnokát, ő azonban nem volt elérhető. Péter Ildikó sajtóreferens közölte: nincs felhatalmazása nyilatkozatra az ügyben. A parancsnok által elmondottak tényszerűségét azonban megerősítette.
Az 56 éves Karádon élő német-magyar kettős állampolgárságú férfi egy, a karádi polgármesteri hivatal udvarán még januárban történt lövöldözés kapcsán került a rendőrség látókörébe. Egy férfi ittasan adott le egy lövést egy flóbertpisztolyból, amelyről azt állította, hogy az 56 éves férfitól származik. Miután a házkutatás során a férfinél több illegálisan tartott lőfegyvert, lőszereket és pirotechnikai eszközöket találtak, lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyezték.
Berta Sándor a Sonline. hu-nak azt mondta: a fogvatartott már a börtönbe érkezése után fél órával úton volt a kórház felé, ahonnan még aznap visszaküldték azzal, hogy büntetés-végrehajtási intézetben elhelyezhető. Másfél nap múlva rosszabbul lett, ezért visszaszállították a kórházba, ahol megműtötték - tette hozzá.
Mint az a hírportálon olvasható, a férfi ezután már nem is került vissza a börtönbe, a kórházban kómába esett és három hét múlva meghalt.
A Kaposvári Katonai Ügyészség ismeretlen tettes ellen folytat nyomozást az ügyben. Az MTI korábbi megkeresésére az ügyészség közölte: a nyomozás lezártáig nem nyilatkoznak.
Az ombudsman vizsgálatot sürget
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az esettel kapcsolatban még kedden megdöbbenését fejezte ki és figyelmeztetett: a szabadságvesztés büntetés végrehajtása nem érintheti a fogvatartottak alapvető szabadságjogainak, így emberi méltóságuk, az élethez és az emberséges bánásmódhoz való jogaik érvényesülését.
Mint írta, a jogállamiság és a demokratikus jogelvek megkövetelik, hogy a szabadságvesztés végrehajtása humánus, oktató-nevelő, a társadalomba visszavezető jellegű legyen. Ezzel szemben gyanús halálesetek utalnak arra, hogy Magyarország börtöneiben elterjedt az erőszak a fogvatartottak között és a büntetés-végrehajtási személyzet bizonyos csoportjainál is, ami ellen a jogállami ellenőrzés részeként a lehető leghatározottabban fel kell lépni - mutatott rá.
A börtönökben megkínzottak jelentkezését várják
A hivatal az MTI-vel közölte azt is: az ombudsman várja azok jelentkezését, akiket 1989. október 23-át követően büntetés-végrehajtási intézetben (elsődlegesen az ott dolgozók részéről) kínoztak, vagy megalázó bánásmód áldozataivá váltak. A sértettek panaszaikat (akár név nélkül is) az ombudsmani hivatalnál terjeszthetik elő szóban, írásban, vagy elektronikus úton. Szabó Máté azt kéri, hogy az érintettek akkor is tegyenek panaszt, ha a sérelem nem bizonyítható, mert ügyük így is jelzésértékű lehet a büntetés-végrehajtásban tervezett, előre be nem jelentett helyszíni vizsgálatok számára.
Történhettek "hibák"
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter az ombudsmani vizsgálat bejelentésére reagálva az MTI-nek azt mondta: az ombudsman saját hatáskörében eljárva sokfajta vizsgálatot indíthat, ezek nyilván hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban működjön az adott intézmény, például a büntetés-végrehajtás.
"Biztosan történnek hibák, természetesen. Vannak megfelelő eljárások ezeknek a feltárására és kijavítására. Ha ehhez az ombudsman segítséget tud adni a munkatársai ellenőrzése révén, azt én köszönöm" - hangsúlyozta a miniszter a távirati iroda kérdésére.
Magyarország is csatlakozik a kínzás elleni ENSZ dokumentumhoz
Szabó Máté közleménye kitér arra is, hogy Magyarország (szemben például Lengyelországgal és Szlovéniával) még nem fogadta el az ENSZ kínzással és a megalázó bánásmóddal szembeni egyezményének azt az opcionális kiegészítését, ami "független nemzeti ellenőrző mechanizmus felállítását és jelentések készítését, vizsgálatok elvégzését írja elő" főként a büntetés-végrehajtásban, de minden bentlakásos, szabadságkorlátozó intézményben is, köztük a pszichiátriai intézetben, menekülttáborban és nevelőotthonban. Az ombudsman 2007-ben többször felhívta a kormányzat figyelmét arra, hogy szükséges lenne előkészíteni a független ellenőrző mechanizmus bevezetését, amelyben - több uniós tagállam gyakorlatának megfelelően - az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is szerepet vállalna. A Külügyminisztérium elvi egyetértését fejezte ki, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumtól az országgyűlési biztos "nem kapott világos választ" - olvasható a dokumentumban.
Draskovics: célszerű lenne...
Az ombudsman ENSZ-egyezményhez kapcsolódó felvetésével kapcsolatban Draskovics Tibor az MTI-nek azt mondta, vizsgálják, hogy milyen következményekkel járna Magyarország csatlakozása az egyezmény kiegészítéséhez.
"Úgy gondolom, hogy célszerű lenne csatlakoznunk ehhez az egyezményhez" - tette hozzá.
A kérdésben néhány hónapon belül megszülethet a döntés - mondta Draskovics Tibor.