Globális felmelegedés: nagyobb csapást mér az élővilágra, mint eddig hitték
A németországi Biodiverzitás és Éghajlat Kutatóközpont és a Senckenberg Természettudományi Társaság kutatóinak számításai alapján 2080-ra egyes fajok genetikai változatossága 80 százalékkal is zsugorodhat - hangsúlyozzák a Nature Climate Change című szaklapban megjelent cikkükben. Globális szinten ez az első tanulmány, amely a genetikai változatosság alapján mérte fel a biológiai sokféleség várható szűkülését.
A kutatók kilenc, közép- és észak-európai hegyi patakban élő rovarfaj eloszlását modellezték. Ha a Kormányközi Éghajlati Tanács (IPCC) által jósolt mértékben melegszik az éghajlat, e fajok a számítások alapján maréknyi skandináv és alpesi élőhelyre szorulnak majd vissza 2080-ra. Kétfokos felmelegedés esetén egy, míg négyfokos esetén három faj kihalása várható, de egyes helyi állományok kipusztulása miatt a genetikai sokféleség sokkal nagyobb mértékben csökkenhet - a legpesszimistább jóslat szerint 84 százalékkal, míg a legderűlátóbb szerint kétharmaddal.
A fajok tehát általában túlélik majd a felmelegedést, a genetikai változatok többsége azonban nem - magyarázta Carsten Nowak, a Biodiverzitás és Éghajlat Kutatóközpont munkatársa a ScienceDaily tudományos hírportál szerint (www.sciencedaily.com). Más szóval a fajok, amelyekké a változatok fejlődhetnének, már kialakulásuk előtt kipusztulnak. A fajon belüli genetikai változatosság ezen kívül a környezetváltozáshoz való alkalmazkodáshoz is elengedhetetlen beszűkülésével a faj túlélési esélyei is gyengülnek.
A biológiai sokféleség tehát sokkal nagyobb mértékben fog csökkenni a globális felmelegedés miatt, mint a fajok száma. A szerzők szerint itt az ideje, hogy a biológiai sokféleséget ne csak fajok állandó sokaságának fogjuk fel, hanem evolúciós vonalak folyamatosan változó együttesének. Egy vonal elvesztése pedig - függetlenül attól, hogy önálló fajt képvisel-e - a jövőben komolyan megnyirbálhatja a biológiai sokféleséget.