Fűrészfogas kondommal a nemi erőszak ellen
A dél-afrikai Dr. Sonnet Ehlers egyik éjszaka épp ügyeletes volt, mikor egy nemi erőszak áldozatául esett kétségbeesett nő támolygott be a kórházba. „Rámnézett és azt mondta: bárcsak lettek volna fogaim ott lent!”-emlékszik vissza Ehlers doktornő. Innen jött az ötlet a fogakkal ellátott női kondom megalkotásához. Negyven évvel később megszületett a Rape-aXe.
A speciális kondomot a nőknek úgy kell felhelyezniük, akárcsak egy tampont. A belső felén recés fogsorszerű apró kampók sorakoznak, melyek behatoláskor belevájódnak a támadó nemi szervébe. Ezután már csak orvos tudja eltávolítani. „Nagyon fájdalmas; a viselője nem tud vizelni, de még járni sem. Ha megpróbálja eltávolítani, szorítása még erősebb lesz” – magyarázza Ehlers. A nő azt reméli, hogy az orvosok feljelentik azokat a pácienseket, akik ilyen problémával érkeznek hozzájuk.
Az fűrészfogas kondom szülőanyja mérnökökkel, nőgyógyászokkal és pszichológusokkal is konzultált találmányáról, hogy az biztonságos legyen. Még börtönökbe is ellátogatott, hogy olyan férfiakat kérdezzen a kondom elriasztó hatásáról, akik nemi erőszakot követtek el. Számos bűnöző állította, hogy kétszer is meggondolták volna, hogy elkövessék e szörnyű tettet, ha tudtak volna az eszköz létezéséről.
Ehlers eladta a házát és az autóját, hogy találmánya gyártását finanszírozni tudja. A 30 ezer ingyenes „próba” kondomot Dél-Afrika több nagyvárosában osztogatják a futball-világbajnokság ideje alatt. Azután két dollárért fogják árusítani a kegyetlennek, ám rendkívül hasznosnak tűnő „csodafegyvert”. „Az lenne az ideális, ha minden nő viselné, ha ismeretlen férfival találkozik, vagy olyan körülmények közé keveredik, ahol nem érzi magát biztonságban”- mondja a kétgyermekes anya.
Ám nem mindenki vélekedik ilyen pozitívan a találmányról. A kritikusok azt mondják, hogy a kondom nem hosszú távú megoldás, és a „csapdába ejtett” férfiakból olyan nagy indulatokat válthat ki, hogy félő: az áldozat még rosszabbul járhat.
Victoria Kajja, a Centers for Disease Control and Prevention (betegségmegelőzési központ) ugandai munkatársa szerint az eszköz kifejezetten káros lehet a nők lelkének, mert folyamatosan emlékezteti őket arra, hogy mennyire sebezhetők. Ezenkívül az eszköz nem védi meg a nőket a behatolás pszichológiai traumájától. „De legalább megkönnyíti az igazságszolgáltatást”- teszi hozzá.
Dél-Afrika egyébként azon országok közé tartozik, ahol a világon a legtöbb nemi erőszakot követik el, írja honlapján a Human Rights Watch. A Medical Research Council 2009-es felmérése szerint a megkérdezett dél-afrikai férfiak 28 százaléka erőszakolt már meg nőt vagy lánygyermeket. Ezek közül húszból egy eset az elmúlt évben történt. A legtöbb nemi erőszak azonban a homályba vész. Az áldozatok nem tudnak azonnal orvosi segítséghez jutni, így az orvosok DNS mintákat sem tudnak venni, melyek elegendő bizonyítékul szolgálhatnának a bíróságon. Épp ezért sok nő szűk kerékpáros nadrágot hord, és vannak, akik szivacsos anyagba csomagolt borotvapengét helyeznek a hüvelyükbe, hogy a fűrészfogas kondomhoz hasonló hatást érjenek el.