Fizetni kell az újévi tűzijátékért Londonban
A rakétákat a parlamenttel szemközti, 135 méter magas óriáskerék, a London Eye szerkezetéről, valamint a Temzén horgonyzó uszályokról lövik fel a parlament híres órája, a Big Ben éjfélt jelző harangjátéka után.
A tízperces tűzparádé helyszíni megtekintéséért tíz fontot (négyezer forintot) kellett fizetnie annak a 100 ezer szerencsésnek, akinek jutott jegy az online értékesítés során.
A londoni városi tanács - és személy szerint Boris Johnson polgármester - elsősorban biztonsági okokra hivatkozva döntött úgy, hogy fizetőssé teszi a látványosságot és korlátozza a nézők számát. Az utóbbi években ugyanis rendre félmillióan zsúfolódtak össze a rakpartokon, a hidakon és minden egyéb olyan helyen, ahonnan legalább valamennyit látni lehetett az újévi londoni tűzijátékból. Ennyi emberrel az ilyenkor egyébként ingyenes londoni tömegközlekedés már alig tudott megbirkózni, emellett a rendre felügyelő hatóságok sem tudták garantálni ekkora embertömeg biztonságát.
A londoni városháza felhívta a figyelmet arra, hogy szerdán már kora délután elkezdik lezárni a fizetőssé tett övezet határait, és akinek nincs előre megváltott jegye, az ne is kísérletezzen azzal, hogy a helyszínről nézze meg a tűzijátékot, mert nem fogják beengedni. A belépők pedig már a nyáron egytől egyig elkeltek.
A polgármesteri hivatal külön hangsúlyozta, hogy senki ne vegyen belépőt viszonteladóktól az interneten, ahol sokan tízszeres-hússzoros árakon kínálják a jegyeket, mivel a belépők névre szólnak, és a beléptető kapuknál személyazonosító okmány felmutatását kérik.
Azoktól, akik nem a saját nevükre kiállított jeggyel érkeznek a kijelölt helyszínekre, megtagadható a belépés, akkor is, ha az illető több száz fontos felárért vásárolta belépőjét.