Politikai ügy lett a pomponlányok fizetéséből
Legalább öt párhuzamos per folyik az amerikaifutball-bajnokság csapatai által alkalmazott pomponlányok bérezése kapcsán, Kaliforniában pedig már politikai kérdés lett az ügyből. Egy Lorena Gonzalez nevű képviselőnő javaslatot terjesztett be az állami törvényhozásban, miszerint a tánckarok tagjainak teljes körű minimálbér járna és járulékos költségeiket is a gazdasági vállalkozásként működtetett csapatoknak kellene állniuk.
A San Diego Chargers pomponlányai az egyik mérkőzés szünetében Mike Blake / Reuters |
Gonzalez, aki egyetemistaként maga is pomponlány volt, különösen felháborítónak találja, hogy a profi tánckarok tagjainak a munkáltatók megtiltják, hogy a sajtónak panaszkodjanak. Sok amerikai gimnazista lány álma, hogy tagja lehessen a szurkolókat szórakoztató tánckarnak. A profi csapatoknál azonban nem elég a lelkesedés és a szorgalom. Alaposan megválogatják, kiket vesznek be, ráadásul rendszeresen megalázó „rezgésvizsgálatnak” vetik alá a táncosokat: akin súlyfölösleget látnak, rövid határidőt kap, különben repül.
A táncosok meccsenként 75–150 dollárt (21–42 ezer forintot) keresnek, ami a 8-10 hazai mérkőzésből álló szezont tekintve nem sok, ráadásul számos egyéb költségük van. Az edzésekért és a próbákért nem jár bér, a klubok pedig szemérmetlenül kihasználják, hogy sok lány bármilyen áldozatot vállal, csak ott lehessen a pálya szélén.