Fényes meteor száguldott el Magyarország felett
Igazából nem rendkívüli jelenségről van szó, évente jó pár alkalommal előfordulnak hullócsillagok, a kora esti időpont viszont kedvezett az észlelésnek, sokan lehettek tanúi a látványosságnak - hangoztatta.
"Nem lehet pontosan tudni, hogy milyen méretű volt, de egészen biztosan nem jelentett semmiféle veszélyt. Egy kisebb kődarabról van szó, amely bárhol leeshetett volna bármiféle károkozás nélkül" - válaszolta Kolláth Zoltán az MTI kérdésére.
Pontos adatok hiányában azt sem lehet eldönteni, hogy köthető-e valamelyik meteorrajhoz, vagy magányos "vándorról" van-e szó.
Az MCSE elnökének ismertetése szerint több raj is van novemberben, a hónap elején, 4-5-én érkeztek a Déli Tauridák, majd 11-12-én az Északi Tauridák maximuma volt észlelhető, de gyakorlatilag egész hónapban láthatók a Taurida-hullócsillagok, amelyek az Encke-üstököshöz köthetők. A Leonidák november közepén érkeztek, amelyek az 55P/Tempel-Tuttle üstökösnek köszönhetik létüket.
"December közepén érkeznek a Geminidák, a maximum 13-14-e környékén lesz. Ugyanolyan látványos az aktivitásuk, mint az augusztusi Perszeidáké, a hideg téli idő miatt azonban kevesebben szokták megfigyelni" - hangsúlyozta Kolláth Zoltán.
Hozzátette: lehetnek átfedések a rajok között, de vannak olyan hullócsillagok, amelyek egyik nagyobb meteorrajhoz sem kapcsolódnak.