Felrobbant a fehérgyarmati víztorony

Felrobbant a víztorony Fehérgyarmaton, így négy szatmári településen- Mándon, Kömörőn, Penyigén és Fehérgyarmaton szünetelt a vízszolgáltatás. Egy óra után ismét van víz, de részleges korlátozást vezettek be. Frissítve

Egyelőre nem tudni, mi történt a toronyban, a szemtanúk robbanásról beszélnek, de az is lehet, a toronyból lezúduló víz robaját hallották robbanásnak. Kovács Attila, fehérgyarmati jegyző elmondta: a torony darabjai két-három futballpályányi területen szóródtak szét, ezek, és a szétömlő víz villanyvezetékeket szakítottak le, 2-3 oszlopot össze is törtek. A csövön a golyóbis köpenye most úgy lóg, mint egy darab rongy. A helyreállítást már megkezdte az Eon, a területet áramtalanították. A víztorony a volt penyigei úton állt mostanáig, a focipálya szélén, lakott területtől távol, így szerencsére senki nem sérült meg.

Ismét van víz Fehérgyarmatonés az érintett három szatmári (Kömörő, Mánd, Penyige) településen, de egyelőre részleges vízkorlátozást vezettek be, vagyis locsolni, kocsit mosni tilos a vezetékes vízzel. A szakemberek kiiktatták az 1993-ban épített tornyot, és földalatti tartályokból oldották meg a vízellátást, ami miatt kisebb a nyomás a csövekben.

Azt egyelőre továbbra sem tudni pontosan, mi okozta a robbanást, de Pernyák Sándor, a térségi katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője az MTI-nek úgy nyilatkozott, valószínűleg metángáz a felelős. A statikai vizsgálat megkezdődött, ez fogja eldönteni, mi legyen a torony megmaradt részének a sorsa. Az 1000 köbméteres víztartály teljesen megsemmisült. Az áramszolgáltató emberei még dolgoznak a helyszínen, néhány villanyoszlopot kell cserélni, és a vezetékeket helyreállítani. Fehérgyarmaton délutánra összehívták a védelmi bizottságot, a víztorony melletti utat a rendőrség továbbra is lezárva tartja.

A tornyot 1993-ban építtette a fehérgyarmati önkormányzat, akkor 35 millió forintba került. Azt egyelőre senki nem tudja megmondani, most mi az ára, és mikorra lehet felállítani. A procedúra (pályázati kiírás, közbeszerzési eljárás) akár egy évig is eltarthat.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság közveszély-okozás gyanújával ismeretlen tettes ellen rendel el nyomozást az ügyben. Az előzetes szakvélemények alapján feltehetően az üzemeltetés során felgyülemlő gáz robbanhatott fel, a további - szakértők bevonásával folytatott - vizsgálat azt hivatott tisztázni, hogy emberi mulasztás állhat-e a háttérben.

A robbanást a katasztrófavédelem szerint valószínűleg metángáz okozta
Fehérgyarmat, 2010. július 13. Felrobbant víztorony maradványai Fehérgyarmaton. A robbanást a katasztrófavédelem szerint valószínűleg metángáz okozta. MTI Fotó: Taipusz Attila
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.