Egy év börtön Sas Józsefnek - két évre felfüggesztve
Több milliós adócsalás miatt felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte Sas Józsefet, a Mikroszkóp Színpad igazgatóját a Fővárosi Ítélőtábla szerdai jogerősen adócsalás miatt. Az ítélőtábla hét rendbeli, 1998 és 2001 között elkövetett több milliós adócsalás miatt ítélte egy év, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre és 300 ezer forint pénzmellékbüntetésre az előadóművészt, színigazgatót.
Tavaly a Fejér Megyei Bíróság első fokon, nem jogerősen már kimondta Sas József bűnösségét, mert a színidirektor 1998 és 2001 között több tízmilliós jövedelmet nem vallott be és sokmilliós adó-, illetve járulékfizetési kötelezettségének nem tett eleget.
Az eljárás adatai szerint Sas József 1997-ben kötött szerződést a büntetőper elsőrendű vádlottjával, Bognár Bélával azért, hogy az művészi, illetve szerzői jogi védelem alá eső tevékenységében képviselje, szedje be az ezért járó díjakat és kifizetőként teljesítse a járulékfizetési kötelezettségeket.
A másodfokú eljárásban egy tanú korábban arról beszélt: az ügy elsőrendű vádlottjáról, Bognár Béláról széles körben elterjedt az a "pletyka", hogy színházi, művészi körökben "számlázik". Ez a mendemonda nemcsak Sas József másodrendű vádlottal, hanem az egész pesti Broadway-jel kapcsolatba hozta az elsőrendű vádlottat. Akkor az elsőrendű vádlott nem akart reagálni e tanúvallomásra, és Sas József is csak annyit mondott: "nincs mit hozzáfűznöm, ki mit pletykált".
Bognár Bélát az ítélőtábla másodfokon egy év és négy hónap, két év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte. Az indoklás szerint miután Sas József 1998 előtt önadózó volt és 1998-2002 között is ismerte saját fellépti díjainak összegét, azt is tudnia kellett, hogy ebben a három évben nem tett eleget adófizetési kötelezettségének, azaz bűncselekményt követett el.
Sas József az eljárás során mindvégig következetesen tagadta bűnösségét és azt hangoztatta: nem tudott adófizetési kötelezettségéről, illetve amikor tudomást szerzett róla, eleget tett annak, önrevízió keretében a teljes adóhiányt befizette az adóhatóságnak. Sas József szerdán, az utolsó szó jogán is ártatlanságát hangoztatta.
"Mondjon le!"
Az ítélet után máris vita bontakozott ki a direktor további sorsáról a Fővárosi Közgyűlésben. A kulturális bizottságának fideszes alelnöke, Csomós Miklós szerint távoznia kellene színigazgatói posztjáról az adócsalás miatt elítélt Sas Józsefnek, ezzel együtt pedig a városvezetésnek is le kellene mondania.
Csomós Miklós kijelentette: a legtermészetesebb az lenne, ha Sas József önként távozna posztjáról, mivel az, amit képvisel, egy korszak szimbóluma. Le kellene mondaniuk azoknak is, akik az évek óta zajló büntetőeljárás ellenére Sas Józsefet tavaly Kossuth-díjra jelölték. Önmagában a gondolat is "szemérmetlen volt", a magyar színművészet nagyjainak "arculcsapása". Az alelnök annak nem sok értelmét látná, hogy ők kezdeményezzék az igazgatói visszahívását. Közismert ugyanis, hogy semmilyen eredménye nem lett annak, amikor a parlament vagy a Fővárosi Közgyűlés feloszlatását kezdeményezték.
Horváth Csaba (MSZP) humánpolitikai főpolgármester-helyettes azt mondta: természetesen lépni kell az ügyben. Amint írásban megkapja a bírósági ítéletet,tudni fogja a dolgát Sas József, akinek a lemondása után pályázatot írnak ki az igazgatói posztra.
Horváth Csaba politikai támadásnak minősítette azt a fideszes felvetést, hogy Sas József elítélése miatt távozzon a városvezetés is. Úgy fogalmazott: ha így kiszélesítik a kört, az semmiben nem különbözik az utcán skandált "monnyon le!" meglehetősen népies igénytől, amit kevesen szoktak hangoztatni. A globális felelősségkeresés egy olcsó és átlátszó politikai trükk - szögezte le.