Farkasnak csúfolták, mert nagyon szőrös
„Gyerekkoromban kis farkasnak csúfoltak a többiek” – mondta el a BBC-nek nyilatkozva a hipertrichózisban, vagy más néven farkasember betegségben szenvedő Jesus Aceves. Az egész testet borító erős szőrt okozó genetikai mutáció közel 30 családtagját is érinti. A nőknél szakállat és szőrös homlokot okoz a kór, a férfiaknál az egész arcon, az orron és a szemhéjon is megjelennek a szőrszálak.
Jesus Aceves Luke Macgregor / Reuters |
A kis mexikói városban, ahol Aceves született, az emberek kerülték őket. A fiút 13 évesen, ahogy családja számos tagját, egy cirkusz szerződtette. Évekig utaztak a társulattal, üdvözölték a közönséget és fényképeztették magukat. A férfinak három lánya van, mind örökölte a kórt. A legidősebbet kiskorában elhagyta az édesanyja, ami gyakran megesik a hipertrichózisos babákkal. A lány nemrég szülte meg saját gyerekét – itt az apa hagyta el a családot. „Nőként még nehezebb, mert társadalmilag kevésbé elfogadott, ha egy nő nagyon szőrös” – véli Eva Aridjis, aki dokumentumfilmet forgatott Acevesékről.
A családban úgy tűnik, az X-kromoszóma mutációja okozza a szőrösödést. Ez azt jelenti, hogy a hordozó férfi minden lányutódja örökölni fogja a mutációt, azonban egyik fiuk sem. A gént hordozó nők gyerekeinek fele örökli a betegséget tekintet nélkül a nemükre. A családot a kopaszság kezelésére megoldást kereső kutatók is vizsgálják. (B. Zs.)