Ez égés! De orvosolható

A leggyakoribb háztartási balesetek közé tartoznak a kisebb égési sérülések, melyekkel, ha nem is kell azonnal orvoshoz fordulni, azért elég sok szenvedést tudnak okozni. Ezek többsége otthon is kezelhető bizonyos szabályok betartása mellett.

Forró vasalóval, sütőráccsal, öngyújtóval, hajsütővassal, forró vízzel vagy kifröccsenő olajjal, egy kis figyelmetlenség miatt könnyű enyhe, de fájdalmas égési sérülést szerezni. A fájdalomra és a felhólyagosodásra több jól bevált háztartási praktika is létezik, ám vannak trükkök, amiktől inkább tartózkodni kellene.

Minden égés esetén az első feladat a folyó, hideg vízzel való hűtés legalább 8-10 percen keresztül. Ez nem csak a fájdalmat csillapítja, de a mélyebben fekvő szövetek további károsodását is megakadályozza.

Tévhit viszont, hogy az égett bőrt azonnal jéghideg vízbe vagy egyenesen jég közé kellene dugni. A pillanatnyi enyhülésért cserébe csúnya hólyagokkal, lassú gyógyulással, esetleg fagysérüléssel fizethetünk. Az olajok és zsírok használatát is kerülni kell, mert bár sok növényi zsiradékról tartják, hogy gyorsítja a gyógyulást, égés esetén a zsírréteg miatt a bőr nem tud lélegezni, a hő a szöveteket tovább károsítja. A hideg vaj tehát csak pillanatnyi enyhülést hoz, a fájdalom aztán fokozódik. A tejföl hasonló okokból szintén kerülendő a szakemberek szerint, bár sokan esküsznek rá, napégésre nincs is jobb szer.

Igazi enyhülést és gyors segítséget hoz viszont az aloe vera gél, amit legjobb mindjárt a frissel lecsippentett levélből kikaparni. A lehűtött kamilla vagy körömvirág tea is enyhülést hoz, emellett gyengéden fertőtlenít, az utókezelés során pedig gyorsítja a gyógyulást. Sokan esküsznek az almaecetes áztatásra is. Az ecet hűti és fertőtleníti a kipirult bőrt. A tiszta, 100%-os levendula illóolaj (amely elillan, tehát nem úgy viselkedik, mint a zsiradékok) szintén jól bevethető a kisebb sérülések kezelésére, a duzzanat és a fájdalom csökkentésére illetve fertőtlenítésre.

Fontos, hogy a házi praktikák többsége csak az első fokú, kisebb kiterjedésű égési sérülések esetén javallott. Ha a bőr felhólyagosodik (a duzzanat még nem hólyag), akkor már másodfokú égésről beszélünk, és a hűtésen illetve steril, laza anyaggal (papír zsebkendő, vatta, törököző nem jó) való befedésen kívül nincs más teendő addig, amíg orvos nem látta a sérülést. A hólyagokat otthon nem szabad kiszúrni, elkaparni! Az utókezelést bízzuk steril körülmények között dolgozó szakemberre.

A szemet vagy a nemi szerveket érintő égést akkor se kezeljük saját szakállunkra, ha a sérülés kisebb mértékű, enyhe!

Mikor kell mentőt hívni?

Még ez első fokú égési sérülést is meg kell mutatni orvosnak, ha az égett felület tenyérnyinél nagyobb kiterjedésű. Ebben az estben a felhám sérül, kipirosodás, heves fájdalom jelentkezik, ami viszonytag rövid időn belül enyhül majd megszűnik. A napégés is az elsőfokú égési sérülések közé tartozik.

Másodfokú égésről akkor beszélünk, ha az irharéteg is károsodik. Ekkor hólyagok, látványosabb elszíneződés jelennek meg a bőrön, s a fájdalom is hevesebb. Ebben az esetben orvoshoz kell fordulni, hisz az elfertőződés veszélye is fennáll, a fájdalom pedig magától lassan múlik, a gyógyulási folyamat is hosszabb.

A harmadfokú égés először nem fáj, mert az idegvégződések is roncsolódnak. A bőr elszenesedett illetve viaszszerű. A legsúlyosabb, negyedfokú égési sérülés már az izmokat és a csontszöveteket is érinti, de felszíne nem feltétlenül különbözik a harmadfokú égésétől. Ilyen sérülésekhez már haladéktalanul mentőt kell hívni, egyedül ne induljunk kórházba a beteggel! A segítség megérkeztéig a sérültet épp úgy hűteni kell (15-20 percen át), mint a többi esetben, s tanácsos lefektetni is, mert a szinte kibírhatatlan fájdalom és folyadékveszteség miatt fennáll a sokkveszély. A sérülés környékéről óvatosan távolítsuk el a ruhadarabokat, ékszereket, cipőt, de ha valami beleragadt a sebbe, azt tilos kitépni. A fertőzésektől a roncsolódás méretétől függően steril gézlappal vagy tiszta lepedővel óvhatjuk meg a sérültet, a szöszölődő anyagokat viszont kerüljük.

Ha a tűzesetet elszenvedett ember orrában a szőrszálak megperzselődtek, hangja rekedt, kapkodja a levegőt, nyelve duzzadt és vörös, köhög és köpetében fekete szemcséket fedezünk fel, okkal gyanakodhatunk rá, hogy az égés a légutakat érintette. Ebben az esetben is haladéktalanul mentőt kell hívni, s addig a sérültet friss levegőre vinni, ruházatát meglazítani, hogy a légzést könnyebbé tegyük számára. A légutakat érintő égést akkor is komolyan kell venni, ha a testfelszínen nincs nyoma sérülésnek.

 

 

 

Talán az egyik legrégebbi napégés elleni házi praktika a tejfölös borogatás
boy spreads sour cream on his face after getting a sunburn in a military training camp in the village of Sengileevskoye, 30 km (19 miles) from Russia's southern city of Stavropol June 10, 2010. About 30 children between 10 to 18 years old undergo training in this military camp organised by former Russian servicemen where they learn the basics of martial arts and manual of arms. Sour cream is used as a traditional Russian remedy to relieve sunburn. Picture taken June 10, 2010. REUTERS/Eduard Korniyenko (RUSSIA - Tags: MILITARY SOCIETY EDUCATION IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.