Ez az összefüggés az alkohol és a depresszió között

Az italproblémákkal küszködők depressziós tünetei gyakran a túlzott alkoholbevitel közvetlen következményei. Ez derül ki a Journal of Studies on Alcohol and Drugs című szakfolyóirat márciusi számában megjelent tanulmányból.

A szakértők régóta tudják, hogy a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás átmeneti depressziós epizódokat eredményezhet – a jelenség „szer miatti depresszió” néven ismert a szakirodalomban. A túlterhelt orvosok számára azonban az összefüggés nem mindig nyilvánvaló, így az idézett tanulmány sokat tehet az időben történő felismerésért.

Nagy értékű borok a pincében
A view of wines in the cellar of the Dom Laurindo winery in Bento Goncalves, in the southern state of Rio Grande do Sul, May 8, 2012. Brazil's trade ministry is likely to approve a request to increase protections for its domestic wine industry, following the country's "self-defense" in several other industries including autos and kitchen appliances. To match Insight BRAZIL-TRADE/WINES Picture taken May 8, 2012. REUTERS/Edison Vara (BRAZIL - Tags: FOOD BUSINESS POLITICS)

„Fogalmam sincs, tudatosul-e az átlagemberben, hogy az alkohol hangulatzavart okozhat” – fogalmazott a kutatást vezetője, dr. Marc A. Schuckit, a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Orvosi Karának munkatársa. Így az orvosra hárul a felelősség, hogy nagyobb figyelmet fordítva a betegre felismerje a bajt – az italozás eredményezte depresszió ugyanis másfajta diagnózist és kezelést igényel, mint a „hagyományos” depresszív hangulatzavar. Bár a tünetek hasonlóak lehetnek az alkohol miatti és az attól független depresszió esetén, előbbinél a szesz elhagyásával egy hónapon belül enyhülnek a panaszok, s csak ritkán van szükség gyógyszeres terápiára.

A tanulmányban összefoglalt eredmények egy 30 éven át tartó, csaknem 400 férfi bevonásával folyt vizsgálatból származnak. A felmérés kezdetén 18 esztendősek voltak, s körülbelül felüknél állt fenn az alkoholizmus fokozott veszélye, mivel apjukat is érintette a probléma. Három évtized alatt az alkoholista apától származók 41 százaléka lett alkoholfüggő, és majdnem ötödük mutatta a depresszió tüneteit.

Az italproblémákkal és depresszióval egyaránt küzdők harmadánál csak akkor jelentkeztek a depressziós panaszok, amikor nagy mennyiségű alkoholt fogyasztottak. „Fontos tehát, hogy az orvosok számításba vegyék az alkoholt, mint a hangulatzavar lehetséges okát, ahelyett, hogy rögtön a recept után nyúlnának” – idézte dr. Schuckitot a Mindennapi Pszichológia. A professzor azt is hozzátette, a függőséget kiváltó anyagtól való távolmaradás valószínűleg mérsékeli a tüneteket.

A közvélekedés szerint sokan azért isznak, mert depressziósak – ez sok esetben igaz is lehet. De dr. Schuckit csapata nem talált bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a meglévő depresszió alkoholizmushoz vezethetne. „Aki alkoholista, annál hangulatzavarok jelentkeznek, ezért hajlamos lesz a rosszkedvre fogni az italozást” – figyelmeztetett az ördögi körre a szakértő.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.