A halászlétól a haluskáig
A fesztivál harmadik napján, szombaton csaknem kétszáz amatőr- és mesterszakács, családi- és vállalati csapat, a politika, a közélet és a sport prominens képviselője vállalkozott arra, hogy bemutassa halléfőző tudományát. Az újszegedi Partfürdőn azonban ennél jóval több bográcsban rotyogott a hagyományos szegedi hallé, hiszen volt olyan induló, aki több száz embert látott vendégül.
A bográcsok körül serénykedők szerint a finom szögedi hallé titka, hogy az alaplé elkészítéséhez többféle hal csontját, fejét használjuk fel. Ezeket a bográcsban szegedi zöldpaprikával, paradicsommal és makói vöröshagymával körülbelül két óráig főzzük. Ha elkészült alaposan átpasszírozzuk, úgy, hogy csak a csontok maradjanak. A passzírozást ki-ki más módszerrel végzi: vannak, akik sűrűszövésű szitát használnak, mások külön erre a célra kifejlesztett tekerhető fém alkalmatosságot. Az így kapott sűrű alaplébe tesszük bele a beirdalt, kifilézett halszeleteket, megfőzzük és jóféle szegedi pirospaprikával ízesítjük.
Persze a hallé mellett más is került a vendégek gyomrába: tűz fölött sült a paprikás lisztben megforgatott keszeg és a makói haltepertő, s akadtak olyanok, akik a hajnalban a Tiszából kifogott amurból és busából készítettek ízletes finomság.
A vendégek azonban nem csak a házi méretekben fortyogó hallét kóstolhatják meg. A rendezvényt szervező halászcsárda a vízi bástyára felállított háromezer-ötszáz literes óriásbográcsában készíti el az ételt, más vendéglők pedig a jellegzetes szögedi - és a vendégként szereplő bajai - hallé mellett sült harcsát, süllőt és keszeget kínálnak az ínyenceknek.
Vanyarc: készülnek a haluskakafesztre
A tót atyafiak még csak készülnek, a krumpli alapú haluskát főzik jövő szombaton a Nógrád megyei Vanyarcon. A folklór műsorokkal színesített fesztivált haluskaszaggató táncház zárja. Várják a vendégeket a testvértelepülésről, Alsósztregováról is, sőt idén Vanyarcra érkezik a szlovákiai Turecká küldöttsége is. Az utóbbi településen szokták megrendezni a haluskafőző és -evő világbajnokságot, mégpedig május utolsó hétvégéjén, mert akkor a legfinomabb a brinza. Az idei vb-n Vanyarc volt a díszvendég.
A reszelt krumpliból és lisztből készült, forró vízben kiszaggatott haluska, vagy más néven sztrapacska jellegzetes étel Vanyarcon. Mint Nedeliczki Teréza szervező elmondta, tojást eredetileg nem kevertek a tésztába, és a régi vanyarciak tejfölt sem tettek a tetejére. Egyrészt mert a túró elég erős volt, másrészt a tej föléből vajat köpültek, így úri passziónak számított volna azzal locsolni a haluskát.
A haluskát el is lehet rontani, nem jó, ha túl kemény lesz, sok liszt kerül a tésztába, felvizezik vagy szétfő, illetve túl keményre fő a vízben - fűzte hozzá a szervező.
A haluskafesztivált 2004-ben rendezték meg először a Nógrád megyei faluban, akkor a szervezők még annak is nekiveselkedtek, hogy összegyűjtsék a Haluska nevűeket. Továbbra is várják őket, bár eddig csak egy család jelentkezett.