Európában egyedülálló műtétet végeztek szegedi orvosok

Európában először a Szegedi Tudományegyetemen került sor az első olyan csontba ágyazott hallókészülék műtétre, amely évente több száz betegnek segíthet a hagyományos eszközökkel eddig nem megfelelően korrigálható hallásvesztés-típusok esetében, így egyes esetekben akár az egyoldali siketség problémáinak megoldásában is.

A magyar orvosok az úgynevezett Baha Attract (bone anchored hearing aid – csontba ágyazott hallókészülék) műtétet végezték el, amely során a külső beszédprocesszor kapcsolódásához egy új, a bőrrel teljesen fedett mágneses dokkoló egységet használnak. A korábbi sikeres Baha műtétek után újabb nagy elismerés a hazai fül-orr-gégész szakmának, hogy az úgynevezett kontroll országok közül – ide tartozik például Hollandia, Norvégia, Svájc, Németország, Belgium - elsőként Magyarországon, a Szegedi Fül-Orr-Gégészeti és Fej-nyaksebészeti Klinikán került sor az új technológiát alkalmazó műtétre. A beavatkozás fontosságát jelzi, hogy a kiváló szegedi orvoscsapat mellé Svédországból is érkezett asszisztencia.

„A mai műtét során alkalmazott új sebészeti technológia szervesen illeszkedik a modern, implantálható hallást segítő rendszerek sorába. A bőrön átnyúló rögzítő implantátum helyett egy, a bőrrel teljesen fedett mágneses dokkoló egységet építettünk be a páciens koponyacsontjába. Azt gondolom, jogos elvárás, hogy a bionikus eszközök esztétikai megjelenése is kövesse a XXI. század elvárásait. Köszönhetően az OEP pozitív hozzáállásának, a hazai betegek ellátása a nyugat európai országok sorába hozza fel Magyarországot a baha beavatkozás tekintetében” – mondta el a műtétet végző Dr. Rovó László professzor, tanszékvezető egyetemi tanár.  

Az első páciens egy 73 éves szegedi hölgy volt, aki egyoldali siketségben szenvedett. A hallásjavító eszköz beszédprocesszor részét a műtéti seb gyógyulását követő négy hét után kezdheti el használni a páciens. Az implantátum úgy oldja meg a féloldali siketség problémáját, hogy a koponyacsonton keresztül átvezeti a hangrezgéseket az ép oldalon megfelelően működő belső fülhöz.

„A mai Baha Attract műtét során beültetett mágneses technológia alkalmazásával várhatóan jóval nagyobb lesz a csontba ágyazott hallásjavító eszköz elfogadottsága a páciensek részéről. Mivel nincs jól látható, külső nyoma a beavatkozásnak, az esztétikai szempontoknak köszönhetően a készülék használati értéke is növekszik” – jegyezte meg Terman Tibor, az Amplifon Magyarország ügyvezető igazgatója, a Cochlear Baha eszköz hazai forgalmazója.  

A Baha Attract rendszer a jelentős vezetéses komponenssel járó hallásvesztéség esetén segíthet. Az egyes esetekben illesztési kellemetlenséggel járó hallójárati hallókészülékek negatív hatásai a Baha Attract rendszerrel kiküszöbölhetővé váltak. A Baha Attract rendszer egyelőre 5 éves kortól alkalmazható.

Az újfajta műtéti eljárás hagyományos módon nem korrigálható esetekben is segíthet
Szeged, 2013. szeptember 10. Rovó László professzor fúróval kialakítja a hallókészülék helyét a koponyacsontban egy 74 esztendős női páciensen végzett hallásjavító-műtét során a Szegedi Tudományegyetemen 2013. szeptember 10-én. Az egyetem fül-orr-gégészeti és fej-nyaksebészeti klinikáján Európában először ültettek be olyan, koponyacsontba ágyazott hallókészüléket, amely bőrrel teljesen fedett mágneses dokkoló egységgel kapcsolódik a külső beszédprocesszorhoz. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.