Erőszak a napköziben - nem büntethetők az elkövetők
Osztálytársai erőszakoskodtak egy kilencéves kislánnyal tavaly októberben egy szegedi iskolában. Mivel az öt elkövető közül a legidősebb is mindössze tízéves, a rendőrség nem indíthatott eljárást. A rendőrség erőszakos közösülés alapos gyanúja alapján indított nyomozást az ügyben – tájékoztatott Tuczakov Szilvána, a Csongrád megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. A nyomozók minden körülményt megvizsgáltak, mivel azonban az öt elkövető mindegyike kiskorú, ezért nem büntethető, a vizsgálatot lezárták, megállapításaikról pedig tájékoztatták az illetékes gyámhatóságot. Tuczakov Szilvána a részletekről nem kívánt tájékoztatást adni – nem felelt arra a kérdésre sem, hogy történt-e ténylegesen erőszakos közösülés.
A nyilvánosságra került információk szerint az eset tavaly októberben történt egy szegedi lakótelepen, a Weöres Sándor Általános Iskola napközis foglalkozásán. A napközis csoportba tartozó gyerekek az iskola mellett egy játszótéren játszottak, ahol faház forma játszóeszközök is vannak. Ebben bújtak el a gyerekek, és az öt kisfiú itt erőszakoskodott a 9 éves kislánnyal.
Kardos János, a szegedi polgármesteri hivatal oktatási irodájának vezetője szerint csak a rendőrség tudja pontosan, hogy mi történt. Az iskola igazgatónője az esetet saját hatáskörében kivizsgálta, és azt állapította meg, hogy a napközis tanár nem tehető felelőssé a történtekért, mert nem volt olyan helyzetben, hogy észrevehesse, mi történik. Az iskola tájékoztatása szerint nem hallatszott zaj vagy segélykiáltás.
A nyomozati anyagot átadták a gyámhatóságnak, amely még nem fejezte be saját vizsgálatát az ügyben. Mivel Aáry-Tamás Lajos oktatásügyi ombudsman bejelentette, vizsgálatot indít az ügyben, és ő is felveti a napközis felügyelő pedagógus felelősségét, megkérdeztük a rendőrségi szóvivőt: a nyomozás foglalkozott-e ezzel a kérdéssel. Tuczakov Szilvána azt válaszolta: a nyomozás minden körülménnyel foglalkozott, és ha felmerült volna a pedagógus felelőssége, akkor nem zárták volna le a nyomozást.
A sértett kislány szülei a történtek után másik iskolába íratták a gyermekeiket a Weöresből. A Weöres Sándor Általános Iskola vezetője az eset feldolgozására beszélgetéseket kezdeményezett az érintett gyerekek szüleivel, illetve szülői értekezleteket tartottak. Kardos János a médiából értesült róla, hogy az oktatási ombudsman vizsgálatot kezdeményez az ügyben. Ilyen esetben az országgyűlési biztos az iskola fenntartójához, a szegedi önkormányzathoz fordul tájékoztatásért.