Eperszezon: Szedd magad!
A szamóca (Fragaria) a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó nemzetség neve, valamint a vadon termő fajok gyümölcsének elnevezése. Magyarországon a termesztett szamócafajokat epernek nevezzük. Az eper termése nem a virág kocsányának megvastagodott csúcsa, hanem az abba beágyazódó apró magok, sok botanikus szerint ezért az eper húsos részét helytelenül nevezzük gyümölcsnek. Gyümölcs vagy sem, az eper az egyik legkedveltebb és a benne található vitaminok és ásványi anyagok miatt legegészségesebb kora nyári csemegénk, mely önmagában, nyersen is ízletes, de cukorral, tejszínnel vagy csokoládéba mártva igazi ínyencség válik belőle. Lefagyasztva, vagy szörpnek, dzsemnek eltéve egész évben élvezhetjük ízét és illatát.
Vitaminbomba
Az eper C-vitamin-tartalmával kenterbe veri a citrusféléket is, 100 grammja 60 mg-ot tartalmaz. Alacsony energiatartalma miatt fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják, 100 grammban csupán 35 kalória van, mivel nagy részét víz teszi ki, gyümölcscukortartalma pedig alacsony, ami semmit sem von le élvezeti értékéből.
A gyümölcs emellett kitűnő vas-, kalcium- és magnéziumforrás, a benne található szalicilsav (ami az aszpirin fő összetevője) miatt úgy tartják, remek fájdalomcsillapító, és segít felvenni a harcot a megfázás tüneteivel.
Az eper legtöbbet emlegetett jótékony tulajdonsága a vértisztító hatása, melynek köszönhetően remek kiegészítője a méregtelenítő kúráknak, és segít elkerülni egy sor nyavalyát. Főleg a szív- és érrendszeri megbetegedések, a rák bizonyos fajtái, és méregtelenítő tulajdonsága miatt a kiválasztó szervek betegségei, fertőződései ellen ajánlott a fogyasztása.
A gyümölcs az emberi szervezetben hisztamint szabadít fel, ezért az arra érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki, ami csalánkiütés formájában jelentkezik. Az eperallergia elkerülésének két megközelítési módja van: az egyik szerint teljes mértékben kerülni kell a gyümölcsöt, de vannak, akik úgy vélik, fokozatos hozzászoktatással immunissá tehető a szervezet az allergén anyaggal szemben. Ezzel kapcsolatban érdemes kikérni szakember véleményét.
Az eper és a bőrápolás
Az epret már az ókori rómaiak is használták bőrápolásra. Önmagában a zsíros, pattanásos bőr kezelésére ajánlott, mézzel, tejföllel és tejszínnel elkeverve pedig a normál és száraz bőr számára készíthető belőle bőrfiatalító arcpakolás. Használata után, főleg a száraz, érzékeny bőrűeknek érdemes hidratálókrémet használniuk. Az elhalt hámsejtektől is segít megszabadulni, a gyümölcssav kémiai, a magok fizikai hámlasztóként viselkednek.
Egy összenyomott eper húsával érdemes hetente egyszer átdörzsölni a fogakat is, mert kitűnő fogfehérítő.
Szüretre fel!
Azoknak sem kell lemondaniuk a frissen szedett eper nyújtotta élvezetekről, akik kertjükben nem termesztik, vagy városokban élnek, ugyanis országszerte több eperföldön várják a szüretelni vágyókat. A Szedd magad! akciókon a bolti árhoz képet néhány száz forinttal olcsóbban lehet friss, hazai terméshez jutni – ez nagy mennyiségnél jelentős megtakarítást jelent –, a szüret ráadásul családi programnak is beillik.
Aki ilyesmire vállalkozik, az jól teszi, ha bőségesen felszerelkezik alacsony falú dobozokkal vagy kosarakkal, mert a zacskóban gyűjtött, egymásra halmozott eperszemek összetörnek és levet eresztenek, ez pedig csökkenti az eltarthatósági időt. Mivel sok helyen annál olcsóbb az eper kilója, minél többet visz haza a vásárló, jó ötlet többen összeállni, együtt méretni és közösen fizetni, aztán megosztozni a szüret eredményén.
Az érés ideje alatt 10-12 alkalommal lehet epret szüretelni, mivel 2-3 naponta újabb adag érik be a töveken. A szedésre a délelőtti órák a legalkalmasabbak, amikor a harmat már leszáradt az eperszemekről, de a nap még nem melegítette át őket. A napmeleg szemek eltarthatósági ideje csökken, hamarabb megromlik a csemege. Mivel az eper igen sérülékeny, az átválogatást, osztályozást már szedéskor el kell végezni, hogy minél kevesebb alkalom legyen a megtörésre. A finom epret nem a mérete és a külleme, hanem az illata alapján lehet felismerni, ezért bízzuk magunkat az orrunkra. A frissen leszedett epret minél hamarabb hűtőbe kell tenni (az ideális hőmérséklet 0-2 Celsius fok), hogy több napig is elálljon, lemosni csak közvetlenül fogyasztás előtt szabad folyó víz alatt. Az epret nem szabad áztatni, mert kioldódnak belőle az aromák és a vitaminok, illetve megszívja magát vízzel.
Néhány Szedd magad! akciós és már nyitva tartó föld elérhetőségét (GPS-koordinátákkal) megtalálja ITT!