A svédországi Kiruna városát egy az egyben elköltöztetik. A háttérben az LKAB svéd bányavállalat áll, amely állja is a költöztetés költségeit.
Az északi sarkkörön túli svéd város alá benyúlik az LKAB bányája, a világ legnagyobb föld alatti vasércbányája, és az egy kilométeres mélységben felrobbantott 100 tonna robbanószer minden reggel megremegteti a települést és lakóit.
A Kiruna alatti kőzet már repedezik, és az a veszély fenyeget, hogy egy idő múlva megnyílhat a föld a város alatt. Emiatt az illetékesek eldöntötték, hogy szőröstül-bőröstül, infrastrukturástul 4 km-rel arrébb költöztetik a települést: egyes építményeket lebontanak és az új helyen másikkal helyettesítik őket, másokat tégláról téglára szétszednek, hogy pontosan újjáépítsék, a házak harmadik csoportját, köztük az egykor Svédország legszebb épületének választott fatemplomot pedig megemelik és egészben szállítják át.
Kiruna évtizedekig tartó áthelyezésének költségeit túlnyomórészt a bányavállalat állja.
Kiruna, 2011. február 4.
Archív kép az északi sarkkörön túli svéd város, Kiruna fatemplomáról. Részben a város alá benyúlva működik az LKAB svéd bányavállalat bányája, a világ legnagyobb föld alatti vasércbányája. Az egy kilométeres mélységben felrobbantott 100 tonna robbanószer minden reggel megremegteti a települést és lakóit, a Kiruna alatti kőzet pedig már repedezik, és az a veszély fenyeget, hogy egy idő múlva megnyílhat a föld a város alatt. Emiatt az illetékesek eldöntötték, hogy szőröstül-bőröstül, infrastrukturástul 4 km-rel arrébb költöztetik a települést: egyes építményeket lebontanak és az új helyen másikkal helyettesítik őket, másokat tégláról téglára szétszednek, hogy pontosan újjáépítsék, a házak harmadik csoportját, köztük az egykor Svédország legszebb épületének választott fatemplomot pedig megemelik és egészben szállítják át. Kiruna évtizedekig tartó áthelyezésének költségeit túlnyomórészt a bányavállalat állja. (MTI/EPA/Maja Suslin)