Elképesztő károkat okoz a tragikus időjárás Kínában
Az időjárás okozta katasztrófa 10 tartományban és tartományi jogú városban csaknem 15 millió embernek okozott kárt, 514 ezer lakost kellett biztonságosabb helyre költöztetni, közülük 125 ezren vannak híján a legalapvetőbb életszükségleteknek.
Az eddigi összesítések szerint 470 ezer ház dőlt romba, vagy sérült meg, a víz 1,18 millió hektár termőföldet borított el, a közvetlen anyagi kárt 31,14 milliárd jüanra (4,7 milliárd dollár) teszik.
Az ország északkeleti és északnyugati részében, Liaoning, Hejlungcsiang és Csilin tartományokban, valamint Tibetben további villámlásokkal és erős széllel kísért felhőszakadásokra, áradásokra kell számítani az előrejelzések szerint. A hatóságok ezért a térségben a hegyomlások, sziklagörgetegek és földcsuszamlások fokozott veszélyére hívták fel a figyelmet.
A kínai televíziós híradók naponta közlik az ország nagy részét beborító árvíz okozta károkról szóló jelentéseket, az internetes hírportálokat ugyancsak ellepték az elárasztott vidékről és a városokban víz alá került autókat, derékig érő vízben támolygó, belvárosi "tavakon" átkelni próbáló embereket mutató fotósorozatok.
Az elmúlt napokban több bírálat is érte a Hopej tartományi helyi önkormányzatok vezetőit, mert a lakosság több helyen úgy vélte, mulasztást követtek el: nem mérték fel kellőképpen a veszélyt, nem tettek megelőző intézkedéseket, vagy el akarták hallgatni a károkat.
A kommunista párt csúcsvezetésének propaganda- és ideológiai felelőse ezért a napokban külön is felhívta a pártszervezetek helyi irányítóit, hogy felelősséggel vegyék ki részüket a katasztrófamegelőzésből és -elhárításból. Liu Jün-san úgy vélte, "az árvízi mentés egy próbatétel, amelyben a pártvezetőknek példát mutatva kell helytállniuk".