Elhunyt Lantos Rezsőné Osváth Edit zenetanár

Elhunyt Lantos Rezsőné Osváth Edit zenetanár, karnagy, a Kodály-szellemben fogant zenetanítási módszer külföldön is ismert, jeles egyénisége - tudatta kollégája, Gerenday Ágnes kórusvezető kedden az MTI-vel. A 81 éves zenetanár július 18-án tragikus hirtelenséggel, autóbalesetben halt meg. Temetéséről később intézkednek.

Lantos Rezsőné Osváth Edit 1928. május 19-én Kecskeméten született. Az ELTE Fazekas Mihály Gyakorló Iskolájának ének-zene szakos egyetemi gyakorlatvezető tanáraként hosszú éveken keresztül oktatta a zeneakadémiai hallgatókat gyakorlati pedagógiára. Ezzel egy időben, 8 éven keresztül a Magyar Rádió iskolai énekóráinak vezető tanára is volt.

Lukin Lászlónéval együtt elkészítette az általános iskolák 1-3. osztálya számára az ének-zene tanítás tankönyvét és kézikönyvét, amely a Kodály-Ádám-énekeskönyvek után az egyik legkiválóbb tankönyvnek számított.

A KISZ Központi Művészegyüttesnek 25 éven keresztül volt másodkarnagya, férje, Lantos Rezső időnkénti távollétében a vegyeskarral és mellette a nőikarral kiemelkedő rangú, európai kórusversenyek sokaságáról tért haza első díjjal. Lantos Rezső 1977-ben bekövetkezett halálakor az ő helytállása mentette meg a széteséstől az énekkart, amelyet 1980-ig vezetett tovább.

Férje halála után hívták meg először a bostoni Kodály Intézetbe, majd a torontói Royal Conservatorium of Music-ba, ahol 1981-től oktatta a zenetanárokat a Kodály-módszer alkalmazására.

Emellett rendszeresen vezetett kurzusokat Calgaryban és Hamiltonban, mindenütt a Kodály zenei nevelési elvei alapjára épülő módszert alkalmazva és terjesztve. Tevékenységéért 2000-ben Pro Cultura Hungarica kitüntetést kapott a Magyar Köztársaságtól.

Volt egyszer egy kórus

Egy mindennaposnak számító autóbaleset vitt el egy nem mindennapi embert. Tanított és muzsikált egész életében, kicsik és nagyok sokasága tudhatta tanítójának, karnagyának, mesterének itthon, a bostoni Kodály Intézetben és a torontói Royal Conservatórium of Musicban. De igazából nem azok az adatok teszik különlegessé, amelyek életének egy-egy jelentős állomását jelzik, hanem egy kórus. Lantos Edit a KISZ Művészegyüttes Központi Kórusának volt társkarnagya 25 éven át férje, Lantos Rezső mellett. És itt megint csak nem annak felsorolása a sokat mondó, hogy hány nemzetközi versenyt nyertek meg, hogy hányszor szerepeltek rádiókban, hány rangos zenei színpadon voltak szívesen látott eladói a zeneirodalom gazdag és sok műfajú repertoárjának. Hanem az a különleges közösség, amelyet ők teremtettek meg, és amely általuk negyed századon át otthona volt a művészetnek, az alkotásnak és a humánumnak. Befogadtak mindenkit, aki tudott énekelni, és a próbák során - az éneklés szigorú, tökéletességig emelt technikáit kimunkálva - művészetre, emberi viszonyulásokra kiterjedő közösséggé formálták a kórust. Lantos Rezső és Edit vezényletével született a dal, mégpedig az, amely - miként az egyik kórusmű is tartalmazza - összefűz, s mely mindenkihez szólt, aki barát akart lenni.

Lantos Rezső már 1977-ben meghalt. Most Edit. Megint kisebb lett a világ.

Ránki L. Júlia

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.