Egyelőre találgatni sem lehet a kulcsi mészárlás okait

Elég egy apróság, hogy a család leggyengébb idegezetű tagjánál elszakadjon a cérna.

Lehetséges, hogy a nyomozók napokig nem tudják majd kihallgatni Horváth Csanád Jutast, a poszttraumás szindróma miatt ugyanis elképzelhető, hogy jó darabig sem felidézni, sem elmondani nem lesz képes még a pénteki eseményeket. A lapunk által megkérdezett szakértők szerint a válság, a válság okozta kilátástalanság, a reménytelenség egyre többeket késztet öngyilkosságra, akik olykor családtagjaikat, szeretteiket, vagy éppen kilátástalan helyzetük vélt-valós okozóját is magukkal viszik a halálba.

Bilkei Pál kriminálpszichológus a két évvel ez előtti salgótarjáni esethez hasonlítja a Kulcson történteket. A Nógrádi megyeszékhelyen féltékenységből egy karddal a nyílt utcán lemészárolta volt barátnőjét és annak új barátját. Bilkei tapasztalatai szerint évről évre több és több ilyen eset történik. Egyesek rémtettük után azonnal öngyilkosok lesznek, mások viszont bujkálnak, és várják, hogy a rendőrség elkapja őket.

A kriminálpszichológus szerint ma még túl kevés az információi az ügyről, a Horváth család gazdasági helyzetéről, a családtagok egymáshoz fűződő viszonyáról, a köztük lévő esetleges ellentétekről, belső feszülségekről ahhoz, hogy akár csak találgatni is lehessen, mi válthatta ki a 24 éves fiatalemberben ezt az esztelen öldöklési kényszert. Nem zárta ki, hogy valamilyen drog hatása alatt állt, mert tiszta elmével ember ilyet nem csinál.

Egy tehetős családban, amely a válság, vagy bármilyen más okból fokozatos elveszti a vagyonát, számtalan konfliktus alakulhat ki, s gyakran elég egy jelentéktelen apróság is, hogy a család leggyengébb idegzetű, vagy magát a leginkább veszélyeztetve érző tagjánál elszakadjon a cérna. Az ilyen ember olyan, mint egy bomba: ha felrobban, mindent és mindenkit elpusztít maga körül. Olyankor nem egy konkrét személlyel, mondjuk a kérését elutasító családtaggal szemben ellenséges csupán, hanem mindenkit ellenségnek tekint.

Bilkei aggasztónak tartja, hogy Magyarország öngyilkossági statisztikája az elmúlt években tovább romlott. A gyermek- és fiatalkorúak öngyilkosságát tekintve pedig már csak Dél-Koreában rosszabb a helyzet, mint nálunk. Mindez a családok szétesésének következménye és bizonyítéka is egyben.

Egyfajta öngyilkossági kísérletnek tartja a történteket a pénteken nyilvánosságot kapott információk alapján Kovács Lajos nyugalmazott rendőr ezredes, a Döglött ügyek osztályának egykori alapító-vezetője. Egyre több ilyen eset fordul elő, mivel az életszínvonal csökkenését, a kilátástalanságot sokat nem képesek feldolgozni, kezelni, vannak, akik végső kétségbeesésükben ilyen és hasonló, brutálisan szélsőséges eszközökhöz nyúlnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.