New York méretű jégtábla omlott össze az Antarktiszon

Jéghegyekké töredezett egy New York város méretű jégtábla az Antarktisz-félszigetnél, miután áprilisban a globális felmelegedés következtében összeomlott egy jéghíd is - jelentette be egy tudós kedden.

Bizonytalanná vált a Wilkins-jégtábla északi "homlokzata", és elszabadultak az első jéghegyek - mondta el Angelika Humbert, a  Münsteri Egyetem glaciológusa az Európai Űrügynökség műholdfelvételeinek alapján.

Humbert elmondta, a Szingapúrnál vagy Bahreinnél nagyobb,  majdnem New York nagyságú, körülbelül 700 négyzetkilométernyi jég  áprilisban letört a Wilkins-selfről és jéghegyekre tört szét. A  napokban az Antarktisz-félsziget tíz táblája közül az utolsóról egy  370 négyzetkilométer nagyságú darab omlott le. Ezek az új jéghegyek  adódnak hozzá a korábban leszakadt 330 négyzetkilométeres darabhoz,  amely a Wilkins-selfet a Charcot-szigethez és az  Antarktiszi-félszigethez rögzítő jéghíd összeomlását követően  szabadult el.

A másik kilenc, a déli kontinens körül található self - a tenger  felszínén lebegő, de a parhoz kapcsolódó  jégtábla - az utóbbi ötven  évben már részben kisebbé vált vagy összeomlott: néhány közülük nagyon hirtelen, mint például 1995-ben a Larsen A vagy 2002-ben a Larsen B.

A jelenségért a kőolajalapú tüzelőanyagok elégetéséből származó  gázok okozta klímaváltozás a felelős - jelentette ki David Vaughan,  a brit Antarktisz-kutató, aki januárban két Reuters-riporter  kíséretében leszállt a Wilkins-jéghídon.

Angelika Humbert számításai szerint a Wilkins-tábla a jéghíd  összeomlása után területéből 800-3000 négyzetkilométernyit is  elveszíthet. Évtizedekkel ezelőtt az eredetileg 16 ezer  négyzetkilométernyi terület már eddig is mintegy harmadával  zsugorodott, miközben évszázadokba telik az ilyen vastagságú jég  kialakulása.

Az Antarktiszi-félsziget átlaghőmérséklete 3 Celsius-fokot  emelkedett száz év alatt. Noha a selfekről leszakadó jéghegyek nem  emelik jelentékenyen a világtengerek vízszintjét - mivel a jég a  vízfelszínen lebeg, illetve részben alámerül -, a jelenség mégis ad  okot aggodalomra, mivel eltűnésük után a szárazföldi jégtáblák  mozgása felgyorsul, s ez már vízszintemelkedést okoz.

A Wilkins-self mögött gyakorlatilag nincsenek efféle gleccserek,  a délebbre fekvő táblák hatalmas jégtömeget tartanak a "hátukon".

 

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.