Dr. Google gyakran téved
Az öndiagnózis nagy veszélye, hogy az emberek gyakran eleve rosszul értelmezik tüneteiket, ezért helytelen, jobb esetben csak hatástalan kezelési módszert választanak maguknak, de a felszínen jelentkező kevéssé kellemetlen tünetek hátterében is súlyos betegségek húzódhatnak meg.
A megkérdezett ezer nő huszonöt százaléka vallotta azt, hogy legalább már egyszer esett áldozatául saját öndiagnózisának, amikor az interneten próbálta megtalálni panaszainak okát – írja a felmérést publikáló Daily Mail.
Fejfájás, álmatlanság, szorongás és intim panaszok – ezekre keresnek rá leggyakrabban azon a nők, akik inkább Dr. Google-lel konzultálnak, minthogy orvoshoz fordulnának. A jelenség okai: hosszú várakozás idő és a szégyenlősség, különösen, ha szexuális úton terjedő betegségről van szó.
A nők háromnegyede bevallotta, hogy még akkor is kellemetlenül érzi magát, ha csupán családjával vagy barátaival kell beszélnie egészségügyi panaszaikról. Ezért a szebbik nem képviselői csak végső esetben kérnek segítséget, s addig is komolyan szoronganak a téves diagnózis miatt, melyet megpróbálnak maguk kezelni.
A leggyakoribb hamis diagnózis a mellrák, a gombás fertőzések, a magas vérnyomás, az asztma, az ízületi gyulladás, a depresszió, a diabétesz, a szexuális úton terjedő és pajzsmirigy betegségek – ebben a sorrendben.
A dolog azért is aggasztó, mert húsz nőből egy akár évekig nem szerez tudomást súlyos betegségéről az orvosi rendelő kerülése, a rosszul értelmezett tünetek és a hamis öndiagnózis miatt.