Csak a fejünket nem hagyjuk ott a buszokon
A talált tárgyak köre rendkívül széles skálán mozog. Mindennapos esemény a ruhaneműk, hivatalos iratok, egyéb kisebb személyes tárgyak elvesztése, de már az is előfordult, hogy valaki egy zsák építési törmeléket „felejtett" a buszon.
Abban, hogy mit veszítünk el, nagy szerepe van annak, hogy az év milyen időszakában járunk. Az iskolakezdéskor például megnövekszik a gyerekek által elhagyott ruhaneműk, tornazsákok, diákigazolványok, iskolaszerek aránya. Nyáron pedig, a turisztikai szezonban gyakori az útlevél vagy a valuta elveszése, míg a fesztiválszezonban sok sátrat és egyéb utazókellékeket hagyunk a buszon vagy a villamoson.
A BKV Zrt. talált tárgyak kezelősége a társaság járművein, valamint a területén elvesztett iratokért, vagyontárgyakért, holmikért egy személyben felel – feltéve, ha valaki megtalálja és leadja azokat. Sok esetben szerencsésebb, ha a járművön elhagyott dolgokat járművezetők, jegyellenőrök, takarítók találják meg, hiszen a cég szigorú törvényi előírásoknak megfelelve alakította ki belső szabályozását a talált tárgyak leadására, kezelésére és megőrzésére – válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére e BKV Zrt. sajtóosztálya.
A talált tárgyakat sok helyen: a forgalmasabb csomópontokban, a végállomásokon, valamint a forgalomirányító helyszíneken is leadhatják, az elhagyott értékeket pedig az elvesztés napján a helyszínhez legközelebbi csomóponton díjmentesen lehet átvenni.
Amennyiben nem jelentkezik a tulajdonos, akkor az elhagyott holmi az Akácfa utcába kerül, a kiadáshoz pedig már személyi igazolványra és lakcímkártyára bemutatása is szükséges. A központba szállított tárgyak átvételéhez még társul egy egyszeri kezelési költség, amely az előreváltott vonaljegy mindenkori ára.
A talált tárgyként leadott csomagok, értékcikkek részletes leírás alapján kerülnek a társaság nyilvántartási rendszerbe, azonban ezeknek a holmiknak az értékét nem jegyzik fel. Leginkább azért, mert az elhagyott tárgyaknak az értékét sokszor csak a tulajdonosa határozhatja meg, mert mindenkinek más számít értéknek. Az elhagyott tárgyak közül leginkább a személyes iratok az igazán értékesek, a legdrágább kategóriába pedig feltehetően a hangszerek és a laptopok tartoznak.
A járműveken, valamint a szolgálati helyeken leadott talált tárgyak 24 százaléka kerül vissza tulajdonosához, s ebből 13 százalék még a végállomásokon, metróállomásokon, 11 pedig az Akácfa utcában. További 26 százalékot tesznek ki azok az iratok, melyeket az azokat kiállító hatóság részére küldenek meg – így az okmányokkal együtt összességében csaknem ötven százalékos lehet a megkerülési arány.
A talált tárgyak három hónapos megőrzése után a törvény lehetőséget biztosít azok értékesítésére, a nem értékesített holmikra pedig a tulajdonosnak további kilenc hónapig van jogosultsága. Eddig azonban nem volt rá példa, hogy három hónap után jelentkezett volna valaki az elvesztett holmiért.