Cozma-gyilkosság: hétszáz tanút hallgattak ki az ügyben
Eddig 67,7 millió forintba került a Cozma-ügy nyomozása - tudtuk meg dr. Fejes Pétertől, a Veszprém Megyei Főügyészség vezetőjétől, aki kérdésünkre elmondta, az eddig elkészült ötven szakértői véleményhez és vélemény-kiegészítéshez még további hat szakvélemény beérkezését várják. Hozzátette, még nem zárult le a gyanúsítottak és a tanúk folytatólagos kihallgatása, de szükség van további tanúk meghallgatására, szembesítésekre, felismerésre bemutatásokra is. Váradi Piroska, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője kérdésünkre azt mondta, a nyomozást várhatóan 2010 első negyedévében lezárhatják.
Mint ismert, tizenegy hónappal ezelőtt, 2009. február 8-án a veszprémi Patrióta lokál előtt gyilkosság áldozata lett Marian Cozma kézilabdázó, csapattársai közül Ivan Pesicset életveszélyesen megsebesítették, Zsarko Sesumot pedig súlyosan bántalmazták. A közvélemény számára nehezen érthető, hogy miért húzódott el ennyire a bűntény felderítése, miközben a rendőrség korábbi közlése szerint egy egyszerű szórakozóhelyi konfliktus fajult el, és torkollott tragédiába. Tény az is, hogy a nyomozó hatóság menetközben többször is módosította a vizsgálat lezárásának eredetileg tavaly nyárra kitűzött időpontját.
A szoros ügyészi felügyelet mellett folyó nyomozást azonban Fejes Péter úgy értékeli, hogy az megfelelő ütemben halad. A megyei főügyész arra hívja fel a figyelmet, hogy a bizonyítás igen nagy terjedelmű, a gyanúsítottak és a tanúk nagy száma miatt rendkívül időigényes. A Cozma-ügyben eddig 27 személyt gyanúsítottak meg különböző bűncselekményekkel - köztük a gyilkosság éjszakáján a Patrióta lokálba érkező 25 fős társaság valamennyi tagját -, összesen 699 tanút hallgattak ki, 50 helyszíni kihallgatást, 38 szembesítést, 420 felismerésre bemutatást tartottak.
A nyomozást eddig egyetlen momentum hátráltatta: a tavaly március 11-én megrendelt hemogenetikai szakvéleményt ősz végéig sem készítette el a Bűnügyi Szakértő és Kutatóintézet, amelyet ezért az ügyészség 200 ezer forintos rendbírsággal sújtott. Fejes Péter szerint feltehetőleg a bírságnak is köszönhető, hogy azóta - jóval a meghosszabbított határidő előtt - mégis csak elkészült a hemogenetikai szakvélemény.
Jelenleg 14 gyanúsított van előzetes letartóztatásban, egy személy házi őrizetben, egy gyanúsított pedig éppen egy korábbi bűnügyben kiszabott börtönbüntetését tölti. A Cozma-ügyben a gyanúsítottak terhére nemcsak a Patrióta lokálban történtek róhatók, de a bűnténnyel összefüggésben többeket meggyanúsítottak kitartottsággal és magánokirat-hamisítással is. Ezen túl a nyomozás során feltárt tények alapján számos egyéb büntetőeljárás is indult, amelyekben nem csak a gyanúsítottakat, hanem más személyeket is meggyanúsítottak egyebek mellett csalással, hamis tanúzással, garázdasággal, ittas járművezetéssel.
Sokakban felvetődött, hogy az ügyben érintett kézilabdázók - Pesics, Sesum és Uros Vilovski - ellen indul-e eljárás amiatt, hogy a Patrióta lokálban és a bár előtt belekeveredtek a verekedésbe. Ezzel kapcsolatban Fejes Péter elmondta, a nyomozás adatai szerint egyértelműen Marian Cozma volt a megtámadott fél, a sportolótársai az ő segítségére siettek, így semmilyen büntetőjogi felelősség nem terheli őket.