Clooney feleségével rendeznék az évszázados vitát
Neil MacGregor, a British Museum nagy tekintélyű igazgatója azonban kijelentette: „A két múzeum politikai meggyőződése az volt, hogy minél hűvösebb a két kormány közötti viszony, annál fontosabb a két intézmény együttműködése". Ilisszosz isten szobrának kölcsönadását még októberben hagyták jóvá, az „útlevelét" azonban csak két hete kapta meg az alkotás, miután a British Museum kuratóriuma meggyőződött arról, hogy biztonságban lesz.
Az Ermitázs igazgatója a The Times brit napilapnak nyilatkozva a megállapodást „nagyon nagy és fontos gesztusnak", a szobrot pedig a január 18-áig nyitva tartó jubileumi kiállításra érkezett „legizgalmasabb és legfontosabb" darabnak nevezte. Mihail Pjotrovszkij reményét fejezte ki, hogy mindez nem befolyásolja a görög múzeumokkal fenntartott jó kapcsolatait. Az Elgin-márványokat ugyanis 1801 és 1812 között ellentmondásos körülmények között vásárolta meg Lord Elgin brit nagykövet a Görögországot akkor uralom alatt tartó törököktől.
1816-ban a kormány ajándékaként került a British Museum tulajdonába a gyűjtemény, amelyet Athén már az 1830-as évek óta próbál visszaszerezni, és ebből a célból alig néhány hete indított újabb, nagy nyilvánosságot kapott kampányt, amikor Amal Clooney ügyvédet, a hollywoodi sztár, George Clooney feleségét kérte fel jogi képviseletére. Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök Athénban kiadott közleményében provokatívnak nevezte a londoni múzeum lépését.