Chippel a gyepire - sok az elmaradt regisztráció
Beköszöntött az ősz, ismét párzási időszak van. Ilyenkor nem ritka, hogy a legjobban nevelt házi kedvencek is elkóborolnak, eszüket vesztve rohannak a tüzelő nőstényekhez. S noha idén január elsejétől minden négy hónapnál idősebb kutyát kötelező mikrochippel ellátni, az azonosító nem ér semmit, ha nincs regisztrálva.
Az állatvédő egyesületekhez és a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság Állategészségügyi Szolgálatának Illatos úti telepére naponta érkeznek regisztrálatlan chippel rendelkező állatok, akik talán soha nem találnak már haza.
– Egy mikrochippel rendelkező, megfelelően regisztrált kutya a megtalálást követően 5-10 perc alatt visszajuttatható a gazdájához – mondja Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője, majd hozzáteszi: a mikrochip behelyezését követően az állatorvos a kutya adatait 8 napon belül köteles az ebek adatait nyilvántartó országos elektronikus adatbázisban, a petvetdata.hu-n regisztrálni. Ha azonban ezt az orvos elmulasztja, és nem jelenti le az egyedi számsort tartalmazó kódot a Petvetdata rendszerbe, akkor senki nem fogja tudni, kié az állat.
– Januártól az azonosító chip nélküli kutyákat az állatorvosok nem látják el – emlékeztet a szakember. Mint mondja, az elmúlt időszakban nőtt a chippel ellátott kutyák száma, azonban még mindig sokan vannak, akik nem óhajtják kifizetni a mikrochip egyszeri költségét, pedig a gazdiknak nem kell mélyen a zsebükbe nyúlniuk, nagyjából 3500-5000 Ft körüli összegre számíthatnak. Kerülik tehát az állatorvost, kedvenceik pedig nem kapják meg a kötelező veszettség elleni védőoltást, a féregtelenítést, és védtelenekké válhatnak az emberre is veszélyes betegségekkel szemben.
Ráadásul, akit rajtakapnak egy esetleges ebösszeíráskor a mulasztáson, akár 45 ezer forintos állatvédelmi bírságra is számíthat.
A chip beültetése egyébként nem fáj az állatoknak, a rizsszem nagyságú eszközt egy vastagabb injekciós tű segítségével helyezik el a nyak bal oldalán, a bőr alá. A transzpondert tartalmazó kapszula szövetbarát anyagból készül, ezért nincs káros hatással az állat szervezetére.
– Sokan elfelejtik átvezetni az adatváltozást, pedig hiába a regisztráció, ha a megadott telefonszám vagy e-mail cím nem él már – mondja Seres. Némi odafigyeléssel azonban megspórolhatjuk az idegeskedést, a kutyánk keresésére fordított időt és energiát, nem is beszélve arról, hogy mit kell átélnie az elcsatangolt állatnak: félelem, sérülések, éhezés, menhelyen vagy gyepmesteri telepen töltött idő.
Érdemes tehát leellenőrizni, valóban jók-e a megadott adatok, ha telefonszám-változás történik, akkor pedig szólni az állatorvosunknak, aki néhány perc alatt frissíteni tudja a kutya adatait a rendszerben.