Hárommilliárdos csalás: brókerek és cégvezetők őrizetben

A PSZÁF feljelentése alapján egy prágai központú brókercégen ütöttek rajta a rendőrök Budapesten. A gyanú szerint hárommilliárdos csalás áll a háttérben.

Tizenöt embert gyanúsít a rendőrség a Capital Partners csalássorozatával kapcsolatban, közülük öten vannak őrizetben, a többi gyanúsított szabadlábon védekezhet - mondta Kormos Endre, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese kedden az MTI-nek. Az öt ember közül egy cseh, kettő-kettő pedig szlovák, illetve magyar állampolgár, őket a cégnél tartott házkutatás után állították elő.

Házkutatás a Capital Partnersnél
Prágai székhelyű Capital Partners a.s. befektetési szolgáltató cégnél házkutatást tartottak.

Tafferner Éva, a BRFK szóvivője korábban a cég fővárosi, Bajcsy-Zsilinszky úti épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a gyanú szerint a befektetési tanácsadó cégnél kereskedelmi tevékenység látszatát keltve csapták be az ügyfeleket. Az okozott kárt jelenleg legkevesebb hárommilliárd forintra becsülik, de feltehetően sok sértettről még nem tudnak, ezért az ő jelentkezésüket is várják - tette hozzá. Az akció során a rendőrök több szervert is lefoglaltak, a cég több munkatársát tanúként hallgatják ki.

 

Megalapozott a gyanú, hogy a brókercég kereskedelmi tevékenység látszatát keltve tévesztett meg több magánszemélyt és gazdasági társaságot. A csalók azt ígérték a befektetőknek, hogy 150 ezer USA dollár befektetésével a világ tőzsdéin jegyzett cégekben szerezhetnek tulajdonrészt, ezen részvények adás-vételével extra profitra tehetnek szert.

Binder István, a PSZÁF szóvivője az MTI-nek elmondta: a befektetőknek azt ígérték, hogy jelentős - 100-300 ezer dollár közötti befektetéssel - egy olyan vállalatban szerezhetnek részesedést, amely rövid időn belül bizonyosan tőzsdére kerül, s árfolyama a sokszorosára emelkedik. Az ígért cég helyett azonban előbb egy offshore cégben kaptak részvényeket, utána pedig egy zártkörű részvénytársaságban. A felügyelet csalás és tőkebefektetési csalás miatt tett feljelentést.

Azonnali hatállyal törtölték őket a nyilvántartásból

Azonnali hatállyal törölte a felügyeleti nyilvántartásból a prágai székhelyű Capital Partners a.s. határon átnyúló befektetési szolgáltató valamennyi magyarországi függő ügynökét a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete - közölte a felügyelet. A regiszterből törölt csaknem 70 cég, illetve magánszemély így a továbbiakban nem végezhet függő ügynöki tevékenységet Magyarországon a cég nevében. A PSZÁF egyúttal felszólította a Capital Partnerst a függő ügynöki szolgáltatások igénybevételével kapcsolatos jogszabályok maradéktalan betartására.

A Capital Partners függő ügynöki hálózatán keresztül végzett magyarországi tevékenysége a felügyelet sajtóközleménye szerint súlyosan és alapjaiban sérti a befektetési vállalkozásokról és árutőzsdei szolgáltatók tevékenységéről szóló törvény ügyfél-tájékoztatásra vonatkozó szabályait. A felügyelet saját vizsgálatával párhuzamosan csalás gyanújával feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, amely megkezdte a történtek földerítését.

Tavaly szeptemberben a PSZÁF két érintett függő ügynök - a balatonfüredi székhelyű AFIN HU Kft. és a budapesti Oceangate Securities Kft. - esetében versenyhivatali eljárást is kezdeményezett. Az ügyfelek a közvetítői tanácsadás nyomán számos esetben nem tudták, hogy szerződéskötéskor a Capital Partnerssel léptek kapcsolatba. Számos közvetítő az általa ajánlott értékpapírokra vonatkozó alapvető képesítéssel és szakismeretekkel sem rendelkezett. Ennek ellenére megkereséseik során gyakorta azt látszatot keltették potenciális ügyfélkörükben, hogy az ajánlott szolgáltatás azonnal, vagy rövidesen kimagasló haszonnal járhat, illetve, hogy a befektetések kapcsán a magyar, s nem a cseh jogrend az irányadó.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Az ügynökhálózat magas, a piaci átlag többszörösére rúgó (ügyletenként 1,5-1,9 százalékos) forgalmi jutaléka miatt a közvetítők, egyéb közreműködő magánszemélyek alapvető érdeke az volt, hogy minél több ügyletet köttessenek az ügyfelekkel akkor is, ha azokból a fogyasztónak nem volt esélye nyereség realizálására - ismerteti a közlemény. A felügyelet folyamatban lévő vizsgálata során már korábban, több alkalommal felhívta a figyelmet arra, hogy a Capital Partners ügynökhálózata az ügyfelek számára átláthatatlan, és tevékenysége felveti a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény megsértését is.

Több száz ügyfelet, milliárdos nagyságrendű befektetési állományt érint

A prágai székhelyű Capital Partners a.s. befektetési szolgáltató függő ügynökeinek törlése több száz ügyfelet, s azoknak milliárdos nagyságrendű befektetési állományát érinti - mondta Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője. Felhívta a figyelmet arra, hogy a csehországi székhelyű befektetési társaság telefonos ügyfélszolgálatán keresztül köteles továbbra is ellátni az ügyfeleit. Vagyis az ügyfelek tudják kezelni nyitott számláikat.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete megtette a szükséges lépéseket arra, hogy a cseh nemzeti bank, amely ott a pénzügyi felügyelet szerepét is ellátja, eljárást indítson a Capital Partners ellen. A magyar felügyeletnek ez az eszköz áll rendelkezésére, hiszen a cseh székhelyű befektetési társaság az Európai Unión belüli határon átnyúló szolgáltatás keretében létesített kapcsolatot a magyar ügyfelekkel. A magyar pénzügyi felügyelet elküldte vizsgálati anyagait a cseh nemzeti banknak, amely alapjául szolgálhat az eljárásnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.