Bontják a homokzsákokat, kezdődik a fertőtlenítés

Folyamatosan bontják a kiépített védműveket, az elöntött területek fertőtlenítésére az önkormányzatok meghozták a szükséges intézkedéseket.

Ercsiben a Duna visszahúzódott a medrébe, a talajvíz nyomása érzékelhetően csökken, szivattyúzásra továbbra sincs szükség. Csütörtökön megkezdték a védművek bontását, a homokot az önkormányzat feltöltésre használja.

Adonyban a pangó vizek szivattyúzása zajlik. Az árterületen megkezdődött az ingatlanok fertőtlenítése. Dunaújvárosban a Halász sort és a Tisza utcát az önkormányzat a fertőtlenítésig zárva tartja. A homokzsákokat folyamatosan elbontják.

Kulcson a figyelőkutak és a helyszíni ellenőrzések mellett geológiai mérésekkel is figyelik az esetleges partfalmozgásokat. Baracson az elöntött területről a Duna várhatóan pénteken teljesen visszahúzódik, ezután a védművek visszabontása és a fertőtlenítés is elkezdődhet.

Kisapostagon még négy ingatlannál szükséges a víz szivattyúzása, mert a visszavonuló víz időszakonként a kertekben összefolyik. A kiépített gátak bontásán és a vízeltávolításon pénteken is százan dolgoznak.

A Duna áradása miatt a megyében csaknem 114 ezer zsákot, 1600 köbméter homokot használtak fel – áll a közleményben.

Székesfehérvár és Dunaújváros közgyűlése arról döntött, hogy pénzzel is támogatja a védekezést, a kárelhárítást és a kárenyhítést. Székesfehérvár ötmillió, míg Dunaújváros 4 millió 869 ezer forinttal járul hozzá a költségekhez.

Az árvíz utáni fertőtlenítés és helyreállítás, előbbi mintegy egymillió négyzetméteres területet, utóbbi kétszáz kilométeres szakaszt érint Győr-Moson-Sopron megyében.

A katasztrófavédelem megyei szóvivője, Dobos Viktória hadnagy elmondta: az ütemterv szerint a legfontosabb feladat a közutak és a vasútvonalak megtisztítása, felszabadítása annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb, korlátozások nélkül megindulhasson a közlekedés. Szintén kiemelt tennivaló a belterületi részek és a fakadóvízzel érintett területek megtisztítása.

Győr-Moson-Sopron megye szigetközi részén szombat este kezdik meg a szúnyoggyérítést, elsőként az árvíz által érintett területeken. Bár ez emberekre és melegvérű állatokra nem veszélyes, a méhekre például igen, mint ahogy halálos hatást gyakorol egyéb, haszontalannak tartott rovarokra, például a muslicákra vagy a lepkékre is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.