Belehalt a nászéjszakájába a nyolcéves lány
A Szaúd-Arábiához közeli Hardh térségben élő, csak Rawan néven emlegetett kislány a nászéjszakán szerzett belső vérzések okozta sokkba halt bele – írja a Daily Mail.
Ennek kapcsán a nemzetközi emberjogi aktivisták követelik, hogy a kislány körülbelül 40 éves megrontója, illetve mindenki, akinek ehhez a házassághoz köze volt (beleértve a gyermek szüleit is), bíróság előtt feleljen tettéért.
A térségben a mai napig bevett szokás, hogy a szegény családok pénzért adják férjhez fiatal, nem ritkán gyermekkorú lányaikat idősebb férfiakhoz.
Nemzetközi felmérések szerint megközelítőleg 57,5 millió nő él a világon, akiket gyermekként adtak férjhez. Negyven százalékuk Indiában él, ahol a nők majdnem 50 százaléka 18 éves kora előtt megy férjhez.
A gyermekek megházasításának nagy hagyománya van még Afrikában, illetve kisebb mértékben a latin-amerikai és karibi országokban.
A statisztikák szerint ezek a lányok igen szegény, de népes családokból származnak, így a szüleik számára túlságosan vonzó az értük járó pénz. Ám ezek a lányok a szegénységből a szegénységbe jutnak, ráadásul a 15 évnél fiatalabbak ötször gyakrabban halnak bele a szülésbe, mint a húszas éveikben járók.
2010-ben egy szintén jemeni feleség tragédiája borzolta a nemzetközi kedélyeket. A 12 éves lány a három napig tartó vajúdásba halt bele.
Jelemben korábban törvény tiltotta a 15 évesnél fiatalabbak megházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ez megszüntette, mondván, a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adniuk lányaikat, amikor akarják.
A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság – írja a lap.