Becsöngettek! Változik a tömegközlekedés rendje

Szeptember 2-án, hétfőn megkezdődik a 2013/14-es tanév. Ehhez igazodva változik a közösségi közlekedés rendje Budapesten, érvénybe lépnek a tanidőre vonatkozó menetrendek.

Hétköznapokon általában külön menetrend érvényes hétfőtől csütörtökig és más a pénteki napokra – hívja fel a figyelmet honlapján a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).

Az őszi, téli és tavaszi szünetben ismét a tanítási szünetes menetrend szerint közlekednek majd a járatok, karácsony és újév között pedig külön erre az időszakra érvényes rend lesz érvényben.

Az őszi szünet 2013. október 28-ától 31-éig, a téli 2013. december 23-ától 2014. január 6-áig, a tavaszi 2014. április 17-étől 22-éig tart majd.

A mindenkori menetrendek megtalálhatóak a BKK honlapján és a megállókba kihelyezett tájékoztatókon.

Budapest tömegközlekedési járataira a köz- és felsőoktatásban, nappali vagy esti képzésben tanulók kedvezményes bérletet válthatnak. A kedvezményes bérlet igénybevételének feltétele az érvényes diákigazolvány.

A  2012/2013-as tanévre, illetve annak második félévére érvényes okmányokkal a BKK járatain október 31-éig lehet kedvezményes bérlettel utazni. November 1-jétől már csak a 2013/2014-es tanévre érvényes diákigazolványt fogadják el.

A vonaljegy ára jelenleg 350 Ft, a tízdarabos gyűjtő 3000 Ft-ba kerül. A havi Budapest-bérlet a közoktatásban és a felsőoktatásban (nappali vagy esti munkarendben tanulók számára) egyaránt 3580 Ft. A környéki helyi bérlet diákoknak 2600 Ft-ba kerül. A negyedéves bérlet 11550, az éves 24200 Ft-ba kerül.

Diákigazolvánnyal szemeszterre szóló bérletet is vásárolhatnak a diákkedvezményre jogosultak. Az első félévben érvényes bérlet 2013. szeptember 1-jétől 2014. január 31-éig érvényes a BKK valamennyi Budapesten belüli járatán, a MÁV-START és a Volánbusz kijelölt járatainak városhatáron belüli szakaszán. A szemeszterbérlet 18000 forintba kerül, így olcsóbb, mint az azonos érvényességi időszakra megváltott különálló tanuló havi Budapest-bérletek. Ez annak éri meg igazán, aki csak tanítási időben és a vizsgaidőszakban tartózkodik a fővárosban. Az egyéb jegy-, bérletárakról EZEN a linken tájékozódhat.

Biztonsággal az utcákon

Tanítási napokon reggel és a délutáni órákban nagyobb a gyermekbalesetek kockázata. A veszélyhelyzetet tovább növeli, hogy a „szabadságolási időszak” után jelentősen megnő a gépjárműforgalom a közutakon – figyelmeztet honlapján a rendőrség, s arra kéri az autóval közlekedőket, hogy iskolák környékén fokozott körültekintéssel vezessenek.

A szülőknek azt tanácsolják, gyermekeikkel beszéljék át (újra) a gyalogos közlekedés szabályait, és a konfliktusok elkerülésének érdekében a tömegközlekedésre vonatkozó illemszabályokat is, úgymint az idősekkel, mozgáskorlátozottakkal, kismamákkal és kisgyerekkel közlekedőkkel szembeni előzékenység, illetve az iskolatáskával való közlekedés helyes módja.

Járjuk be közösen az iskolába vezető útvonalat, és menet közben hívjuk fel a figyelmet a lehetséges veszélyforrásokra! Jó, ha a gyermek ismeri azokat az alternatív útvonalakat is, melyeket igénybe vehet, ha valamilyen okból kifolyólag a szokásos járatokkal nem tud haza, illetve a szülők munkahelyére bejutni.

Az értékek védelme miatt csak az iskolában szükséges felszereléseket vigyék magukkal a kicsik. Figyelmeztessük őket annak veszélyeire, ha az utcán kérkednek telefonjukkal vagy egyéb kütyüjeikkel!

Jó, ha már egészen fiatal korban tisztában van vele a gyermek, hogy probléma esetén bátran fordulhat az egyenruhás rendőrhöz, valamint ismerje az ingyenes segélyhívó telefonszámokat: rendőrség 107; mentők 104; tűzoltóság 105; általános 112.

Az általános iskolások közül néhányan nehezen viselik a tanévnyitó ceremóniát.
Tanévnyitó
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.