B.A.S.E.: Ugrás a végtelenbe

A bázisugrók nagy napja ez, amikor sunnyogás nélkül vethetik magukat a mélybe a világ egyik legmagasabb épületének számító Petronas Twin Towers-ről.

A Malájziában évente megrendezésre kerülő nemzetközi bázisugró versenyre idén 120 versenyző érkezett a világ 22 országából. A verseny során többféle figurában vetik le magukat a versenyzők a 421 méter magas Kuala Lumpur-i torony tetejéről.

Kuala Lumpur, 2010. október 7.
Két ejtőernyős bázisugró veti le magát a 421 méter magas Kuala Lumpur-i torony tetejéről 2010. október 7-én. Az idei nemzetközi bázisugró versenyre 120 versenyző érkezett a világ 22 országából. A bázisugrás során az ej
Kuala Lumpur, 2010. október 7. Két ejtőernyős bázisugró veti le magát a 421 méter magas Kuala Lumpur-i torony tetejéről 2010. október 7-én. Az idei nemzetközi bázisugró versenyre 120 versenyző érkezett a világ 22 országából. A bázisugrás során az ejtőernyős épületről, hídról, vagy magas kiálló szikláról ugrik le. Veszélyessége miatt a legtöbb országban törvény tiltja. Angol elnevezése a B.A.S.E. B=Building (épület), A=Antenna (antenna), S=Span (híd), E=Earth (föld-szikla). (MTI/EPA/Shamshahrin Shalmsudin)

A világon mindössze hét-nyolcezer embernek adatik meg, hogy óriási magasságokból - tornyokról, antennákról, hidakról, sziklákról - ugorjanak le olykor 150-200 kilométer per óra sebességgel. Egy apró hiba, vagy figyelmetlenség az ugró életébe kerülhet, mint ahogy az gyakran elő is fordul, még a legtapasztaltabbakkal is.

 

B.A.S.E.

A bázisugrás - a hivatalos megfogalmazás szerint - alacsony magasságból és fix objektumról végrehajtott bázisernyővel történő speciális ugrás. Angol elnevezése a B.A.S.E. mozaikszóból ered, amely az ugorható alapobjektumok kezdőbetűiből áll: B=Building (épület), A=Antenna (antenna), S=Span (híd), E=Earth (föld-szikla).

E speciális extrém sport kezdete úgy a 60-as évek végére datlható, amikor néhány vakmerő ejtőernyős magasabb szilklákról és épületekről kezdett ugrálni. Az első modern bázisugrások Carl Boenish nevéhez fűződnek, aki először ugrott le az Amerikában található El Capitan sziklafalról sikló ejtőernyővel és több felhőkarcolóról, többek között a World Trade Center épületéről. A bázisugrás végül sok-sok év tapasztalata mentén, a technikák és a felszerelések folyamatos változásával fejlődött sportággá. A biztonságos ugráshoz komoly ejtőernyős tapasztalat - 150-200 ugrás - , és a megfelelő, speciális felszerelés szükséges.

Vannak országok, vagy éppen konkrét helyszínek, ahol tilos a bázisugrás, de még így is sok olyan helyszín van világszerte, ahol szabályozott keretek közt, legálisan űzhető a sport.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.