Az ülőmunka cukorbetegséghez vezethet
A legújabb kutatásból az derül ki, hogy a hosszú ülés a cukorbetegség, a szívbetegség és a halálozás kockázatát is növeli. A Leicester és a Loughborough Egyetemek kutatói szerint ráadásul akkor is bekövetkezik a kár, ha az emberek rendszeres edzenek.
A kutatók 18, összesen közel 800 ezer ember részvételével készült korábbi kutatást elemeztek. A Loughborough Egyetem professzora, Stuart Biddle szerint az egyetlen megoldás az, ha a munkahelyen odafigyelnek a problémára, és olyan feltételeket teremtenek a munkaadók, amely jót tesz az egészségnek. Ilyen lehet például, ha a meetingeken nem ülnek, hanem állnak az emberek.
"Számos módja van annak, hogy csökkentsük az ücsörgés időtartamát: érdemes a számítógép előtt töltött hosszabb idő után felállni és járkálni egy kicsit, ha pedig valaki laptoppal dolgozik, az az asztal helyett tegye fel az irattartó szekrény tetejére, így állva is tud dolgozni. Állva is lehet értekezni, ebédszünetben sétálgathatunk, és az esti tévénézés helyett választhatunk más programot is" – idézi a szakembert a Daily Mail.
A kutatás során a szakemberek azt találták, hogy azoknak, akik a legtöbb időt ülve töltik napközben, 112 százalékkal nagyobb az esélyük a cukorbetegségre. Hasonlóképpen, a szív- és érrendszeri betegségek, mint például a szívroham vagy a stroke kockázata is 147 százalékkal nő esetükben.
Arra, hogy mennyi a túl sok ülve töltött idő, nincs egyértelmű válasz. Ha azonban el akarjuk kerülni a különböző betegségeket, érdemes minden ülve töltött fél óra után felállni legalább 5 percre.
Ami igazán érdekes, az az, hogy a kutatás alapján kijelenthető, hogy a munka utáni edzés ugyan jobb, mint ha azonnal hazamegyünk, és leülünk a kanapéra, de a hosszan tartó ücsörgés rosszat tesz az egészségnek. Az edzés mellé tehát érdemes beiktatni napközben kisebb mozgásokat, egy kis sétát, nyújtózkodást és álldogálást is.