Az elmúlt ötven év legnagyobb vulkánkitörése Izlandon - veszélyben az európai légtér
Az európai légügyi hatóságok folyamatosan vizsgálják, hogy a vulkánból felszálló hamufelhő merre halad, és okozhat-e zavart a légi közlekedésben. Szakértők szerint a hamu kedden elérheti Skóciát, majd az azt követő két napban szétterjedhet Nagy-Britannia és Franciaország felett, és akár Spanyolországig is eljuthat.
Erősebb a tavalyinál
A legnagyobb izlandi jégmező alatt fekvő Grímsvötn tűzhányó, ami Izland legaktívabb vulkánja, szombat este lépett működésbe. Egy éve egy szintén izlandi vulkán, az Eyjafjöll kitörése okozott problémát, egy hónapra bénította meg az európai légi forgalmat.
Az izlandi meteorológiai szolgálat egyik geofizikusa vasárnap úgy nyilatkozott: a mostani erősebbnek tűnik a tavalyi vulkánkitörésnél, ám várhatóan mégsem fogja komolyan érinteni a nemzetközi légi közlekedést a Grímsvötn tűzhányó aktivitása.
Száz éve nem volt hasonló
A Grimsvötn jelenlegi kitörése az elmúlt ötven év legnagyobb vulkánkitörése Izlandon, a Grimsvötn történetében pedig száz éve nem volt ekkora kitörés - figyelmeztetnek a tűzhányó blog szerzői. A radarképek alapján ugyanis a kitörési felhő 17-20 km magasra emelkedett, ami meglehetősen magasnak számít, ez azt jelenti, hogy a sztratoszférába is bejutott a vulkáni hamu. A magas hamufelhő oszlop azt jelenti, hogy hihetetlen nagy intenzitású volt a kitörés, azaz hatalmas tömegű vulkáni anyag hagyta el a kürtőt. A Grimsvötn az Eyjafjalljökull anyagkibocsátásának több mint százszorosát pöfékeli.