Az elmúlt két évben csaknem kétszáz mérgezést okozott fagyálló
Az ÁNTSZ adatai szerint az elmúlt két évben előfordult 183 mérgezéses esetnek csaknem a fele baleset volt, vagyis az érintettek nem tudták, hogy mi volt abban az üvegben, amelybe beleittak. A véletlen mérgezés elszenvedője tizenkilenc alkalommal volt 14 éven aluli gyermek - írta a szolgálat.
Hozzátették, annak ellenére, hogy ezeket a termékeket gyakran élénk színű (kék, zöld, piros) adalékanyagokkal hozzák forgalomba, minden évben nagy számban fordul elő etilén-glikol fogyasztása miatti mérgezés.
Kifejtették: az etilén-glikol alapvetően színtelen, édeskés ízű folyadék. Ha valaki megissza, annál az alkoholos állapothoz hasonló érzés alakul ki, azonban ez a heveny mérgezés tünete, már néhány deciliternyi elfogyasztása is súlyos mérgezést, visszafordíthatatlan vesekárosodást okozhat.
Az ÁNTSZ ezért azt javasolja, hogy az ablakmosó tartály feltöltését, a fagyálló folyadék bevizsgálását, esetleges utántöltését mindenki bízza szakemberre. Továbbá lehetőleg senki ne tartson otthon etilén-glikol tartalmú fagyálló terméket, de ha mégis tart, azt ne olyan helyen tárolja, ahol gyermekek is könnyen hozzáférhetnek.