Az életünkkel játszunk a jégen
Csak a kijelölt, vagyis ellenőrzött és felügyelt helyeken szabad korcsolyázni, minden más befagyott vízfelületen veszélyes a csúszkálás - mondta Dobson Tibor vasárnap.
A Magyar Tűzoltó Szövetség szóvivője hangsúlyozta: különösen veszélyes a kikötők környékén, folyókon, bányatavakon korcsolyázni.
Dobson Tibor kitért arra, hogy ha valaki alatt a parttól távol beszakad a jég, és elmerül a vízben, nagyon minimális az esélye a túlélésre. Ha azonban meg tud kapaszkodni, akkor 15 percen belül ki kell kerülnie a vízből, mert ennyi időnél többet a legedzettebbek sem bírnak ki a jeges vízben. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a tűzoltóknak a hozzájuk befutó jelzést követően legalább tíz perc kell ahhoz, hogy kiérjenek a helyszínre, ezért is fontos hogy csak a kijelölt helyen korcsolyázzanak az emberek.
Ha valaki alatt megreped a jég, az a legjobb megoldás, ha hasra fekszik és elkezd kúszni a part felé, mert ilyenkor a nagyobb felületen jobban eloszlik a súly. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy ehhez nagy lélekjelenlét kell, sokszor az emberek inkább megijednek, és elkezdenek rohanni a part felé.
A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy ha valaki a jégen bajba jutott embert lát, csak akkor kezdjen bele a mentésébe, ha azt be is tudja fejezni, ellenkező esetben ő is bajba kerülhet.
Közben a folyók is jegesednek. Északkelet-Magyarország folyóin erőteljes a jégképződés, a Felső-Tisza és a Szamos zajlik, a Krasznán és a Túron pedig már a teljes magyarországi szakaszon beállt a jég. A Tiszán Dombrádnál egybefüggő jégtakaró alakulrt ki, mert ott a tiszalöki erőmű duzzasztó hatása miatt lassúbb a folyás.
A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy mindenütt az életével játszik az, aki a folyókon rámerészkedik a jégre, mert a meder állapotától, a vízfolyás sebességétől is nagyban függ, milyen vastag és mennyire teherbíró a jégpáncél.