Alvilági futárok használják az alsóörsi 'iránylövést'
A támadók kinézték maguknak a rájuk nézve legveszélyesebb "célpontot", a fegyveres rendőrt, és lőttek. Ilyenkor a cél nem elsősorban a rendőr "megsemmisítése", hanem az, hogy az adott helyen "akadályt képezzenek". Egy ilyen támadás után mindenki a sérültekkel és a halottak van elfoglalva, így az elkövetők jókora egérutat nyerhetnek.
Tarjányi Péter rendőrségi szakértő, egykori kommandós tiszt lapunknak elmondta: az Egyesült Államokban a 1980-as években számtalan alkalommal ért hasonló támadás rendőröket a drogkartellek szállítói részéről. A futárok az értékes szállítmányaikat védték a megsemmisítő erejű fegyveres támadásokkal a lelepleződéstől.
Tarjányi szerint szinte kizárt, hogy a támadók a rendőrre vadásztak. Az sem valószínű, mondta, hogy autótolvajok ültek a "sötét autóban", ők ugyanis egyszerűen padlógázzal továbbhajtottak volna az ellenőrzés elől.
A kérdés: miért volt egy feltehetőleg automata fegyver az autóban? Nyilván nem véletlenül tartotta kézközelben Gamauf János és N. Ádám gyilkosa. Az alsóörsi közúti ellenőzés feltehetőleg egy súlyos bűncselekmény elkövetőit a lelepleződéssel fenyegette, ezért lőttek.
Tarjányi szerint lehetett valami az autóban, amit titokban akartak tartani a rendőrség elől egy értékes kábítószer-szállítmány, de lehetséges, hogy az autóban megtalált holttestet leplezték így, még akár azon az áron is, hogy lelövik a rendőrt, aki az autójuk alaposabb átviszgálása esetén leleplezheti őket. (Lapunk úgy tudja, hogy az autóban egy kisebb fegyverarzenált találtak a nyomozók, feltehetőleg azt akarta "gond nélkül" célba juttatni a támadó.)
Nem hivatalos érteüléseink szerint az autó mellett holtan talált férfi vezette a járművet a támadás idején. Este úgy tűnt: ő lehetett az elkövető, és öngyilkos lett. Azt még nem tudni, hogy volt-e társa.
Tarjányi Péter úgy véli, a kialakult helyzetben - hogy tudniillik az utóbbi néhány évben kialakult egy olyan bűnözői réteg, amely nemhogy nem tart a rendőrségtől, sportot csinál abból, hogy szembeszáll vele - nem a fegyverkezés fokozása a megoldás. Legalábbis önmagában az nem megoldás. A törvényeknek, és a rendőrök elleni legkisebb támadások esetén is azok következményeinek kellene olyan szigorúnak lenni, hogy akinek rejtegetni valója van, inkább elkerülje a rendőrt, vagy elmeneküljön előle, de semmiképpen se jusson eszébe fegyvert emelni rá.
A szakértő az esti hírek előtt elmondta: biztos abban, hogy a kollégái ízekre szedik a támadók gépkocsiját és innen már csak idő kérdése, mikor kattan a bilincs a tettesek csuklóján. - A rendőrség nem engedheti meg magának, hogy "megtorlatlanul" hagyjon egy ilyen aljas és brutális támadást, és ahogy a jelenlegi rendőrségi és belügyi vezetést ismerem, nem is fogja hagyni - mondta Tarjányi Péter.