Az álmodozás jót tesz a munkának
A Psychological Science folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok, akik munka közben el-elkalandoznak, jobb munkamemóriával rendelkeznek. Munkamemória alatt azt a memóriafajtát értjük, amit közvetlenül a feladatok megoldásához használunk, segítségével az információt egy aktív, könnyen előhívható állapotban tartjuk, figyelemelterelő vagy zavaró körülmények mellett is.
Egy nemrég végzett kísérletben a résztvevőknek két feladatot kellett teljesíteniük. Egyrészt, egy bizonyos betű felbukkanásakor a monitoron meg kellett nyomniuk egy gombot, emellett pedig légzésükkel szinkronban kopogniuk kellett. A kutatók időről időre ellenőrizték, a feladatra koncentrálnak, vagy elkalandoztak-e gondolataik.
Ez után a kísérletben részt vevők munkamemóriáját tesztelték, méghozzá úgy, hogy fel kellett idézniük betűket, melyek matematikai képletekkel voltak vegyítve. Mint kiderült, azok, akik a feladatok teljesítése közben sokszor elkalandoztak, sokkal jobban teljesítettek a második teszten.
Egy korábbi tanulmány szintén hasonló megállapításokra jutott. A New York Egyetem néhány kutatója azt találta, hogy akik hagynak időt maguknak kikapcsolni kicsit, több dologra emlékeznek, ellenben azoknak, akik megállás nélkül, egymás után végzik a dolgaikat, szegényes a memóriájuk.
Úgy tűnik tehát, hogy munka közben nem árt néha kicsit lazítani, másra gondolni, mert ha visszatérünk a teendőinkhez, eredményesebben tudjuk azokat végrehajtani, mint ha csak és kizárólag azokkal foglalkoznánk.