Árvízi csaló rendőrkézen

Lebukott az a férfi, aki Kazincbarcikán árvízi kárfelmérőnek adta ki magát. Társát még keresik. A biztosítók adatai szerint a viharkárok összege elérheti a 7 milliárd forintot.

A 21 éves fiatal és társa még május 19-én Kazincbarcika úgynevezett "falu" részében idős emberek házaiba kopogtatott be. Az áradat okozta károk felmérőjeként mutatkoztak be, és különböző pénzbeli juttatások ígéretével pénzt akartak kérni a károsultaktól - mondta Gaskó Bertalan, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.

Hozzátette: az idős emberek egészséges gyanakvással és bizalmatlansággal voltak az idegenekkel szemben, nem engedték be őket a házukba, ám jelentették a történetek. A rendőrök így bukkantak az egyik helybéli ál-kárfelmérő nyomára, és fogták el. Társát még keresik.

Gaskó Bertalan közlése szerint a 21 éves csalót előállították, és gyanúsítottként hallgatták ki, közveszély színhelyén, szabálysértési értékre elkövetett csalás vétség kísérlete elkövetésének megalapozott gyanúja miatt.

A Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) közlése szerint a kárbejelentések száma már közelíti az 53 ezret, az eddig bejelentett kárösszeg pedig az 5,9 milliárd forintot, amely várhatóan eléri majd a 7 milliárdot. A legtöbb kárbejelentést az Allianz Hungária Biztosítónál regisztráltak (12.018), míg a legmagasabb becsült kárérték a Generalinál jelentkezett (1.078 millió forint).

Szinte minden társaságnál elsőbbséget élvez a rendkívüli időjárási károk felmérése: a nagy társaságok a kevésbé sújtott területekről kárszakértőket csoportosítanak át, a kisebb károk esetén telefonos kárrendezést alkalmaznak. A MABISZ is felhívta a figyelmet arra, hogy ál-kárfelmérők is felbukkantak a katasztrófa sújtotta területeken. Ezért a biztosítók arra kérnek mindenkit, hogy - a saját értékeik megóvása érdekében - lakásásukba csak olyan embert engedjenek be, akit azonosítani tudnak. Minden esetben kérjenek fényképes igazolványt, vagy megbízó levelet.

A biztosítók a kárrendezés gyorsítása érdekében a károsultaknak előleget folyósítanak. A hitellel terhelt ingatlanok esetében a kisebb károkban (néhány százezer forintig) általában nem kérik a bank bevonását a kárrendezésbe. Nagyobb károk esetén - a hitelszerződésben foglaltak szerint - a hitelező bank bevonása is szükséges. A MABISZ a folyamat egyszerűsítése céljából már felvette a kapcsolatot a Magyar Bankszövetséggel.

Az egyes társaságok - az általános feltételektől eltérően - most méltányosságból teljesen vagy részlegesen megtérítenek olyan károkat is, amelyek egyébként nem vagy csak részben lehetnének megtéríthetők.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.