Élje túl a kánikulát!

Feleslegesen ne erőltesse, viszont hűtse magát: igyon, de főként csak ásványvizet. Minden egyéb ital tovább nehezítheti a kánikula okozta testi kínokat - állítja a Zacher Gábor, a Péterfy utcai kórház toxikológiájának vezető főorvosa, aki szerint idén jól felkészült az ország a harminc fok feletti nagy melegre. A hőség az átlagosnál 20 százalékkal több feladatot adott a mentőknek, de nagyon súlyos állapotban lévő beteget nem vittek az elmúlt pár napban a Péterfy Sándor utcai Toxikológiai osztályra. A főorvos azt mondja: eddig megúsztuk...

Zacher Gábor főorvos szerint a túlságosan nagy hőség azért veszélyes, mert ha a szervezet normális úton, például izzadással nem tudna megszabadulni a hőfeleslegtől, a testhőmérséklet hirtelen megnő, és ez halához vezet. A verejtékezés hűti a bőrfelszínt, de például ha a hőséghez magas páratartalom is társul, akkor az lelassítja a párolgást, nehezebbé válik a szervezet számára a hőleadás. A verejtékezés kimeríti a szervezet víz- és sótartalmát is. Ezért Zacher Gábor szerint a test megfelelő hűtése maga az életmentés: az a jó, ha a ruházat minél lengébb, olyan, amely jól szellőzik, könnyedén átengedi a levegőt és a nedvességet, mert annál inkább segíthet az izzadság elpárologtatásában.

A legfontosabb a test hűtése

A túlsúly szintén korlátozza az izzadást, mivel az ilyen ember szíve nagyobb munkára van „kényszerítve”, így kevesebb a tartaléka, hogy elegendő vért pumpáljon a verejtékezéshez. A vastagabb testzsír pedig rontja a belső szervek hőleadását, emiatt nagyobb az esély a hő okozta károsodás kialakulásának. A lakásban mindenki nyugodtan vetkőzzön gatyára, naponta többször zuhanyozzon, az utcán napszemüveg, nyári sapka/kalap és ásványvizes palack nélkül pedig ne tegyen senki egy lépést se – javasolja. A vízből akkor is érdemes kortyolni, ha valaki nem szomjas. Az egyébként napi másfél liter helyett most három-négy liter ásványvíz sem sok.

A nagy melegben könnyen megborul a szervezet folyadékháztartása. Inni muszáj, de a kávét, a koffeines vagy egyéb cukrozott italokat, az alkoholt – kivéve a két százalékos alkoholtartalmú sört – ezekben a napokban jobb kerülni. Ezek ugyanis vizet vonnak el a szervezetből, fokozzák a szomjúságot. Az alkohol erősen tágítja a perifériás ereket, azaz még több víz veszthető a verejtékezéssel, a koffein pedig erősen vízhajtó hatású.  

Az átforrósodott beton megsokszorozza a hőséget. Aki csak teheti, reggel tíz előtt és délután négy után menjen csak az utcára. Addig maradjon a sötétítéssel hűssé tett lakásban. Ha mégis mennie kell, akkor iktasson be néhányszor legalább tízperces nézelődést a légkondicionált plázákban.

– A harminc fok feletti hőség könnyű prédái az idősek és a kisgyerekek – mondja Zacher Gábor. – Náluk alakul ki a leggyorsabban a hőség okozta ártalom legveszélyesebb formája, a hőguta. Ez olyan életveszélyes állapot, amely igen magas testhőmérséklettel és több szerv működési zavarához vezethet. Folyadékpótlás nélkül a testhőmérsékletük gyorsan emelkedhet a végzetes 42-43 Celsius-fokra. A legfontosabb teendő, a test azonnali hűtése. Erre megfelelő a hideg vizes lepedő testköré csavarása, vagy hideg kádfürdőbe kell a beteget meríteni és mentőt hívni. A csecsemőknél már nagyon kevés sugárzó hő is képes úgynevezett agyödémát előidézni, ezért náluk nemcsak az állandó itatásra, de a fejük védelmére is oda kell figyelni. Az éles sírás, az epilepsziaszerű görcsök egyértelműen bajt jelentenek, és azonnal orvosra van szükség.

A rendszeresen gyógyszert használóknak jó tudniuk, hogy a felírt készítmények a normálisan keringő vér mennyiségére vannak adagolva. Ha a hőségben valaki nem iszik eleget, akkor megváltozhat a készítmények hatása is. A vízhajtót szedő betegeknek külön is ügyelniük kell a fokozott folyadékfogyasztásra. Egyes bőrgyógyászati illetve pszichiátria gyógyszerek előnytelenül befolyásolhatják a verejtékezést. Akinek orvosságot kell szednie, kérdezze meg orvosától, milyen elővigyázatosságra van szüksége.

A hőségben veszélyeztetettek az utcán dolgozók és a hajléktalanok is. Nekik szökőkutak, utcai csapok segíthetnek elviselni a hőséget. Érdemes a tarkóra és a csuklóra vizes borogatást tenni, óránként árnyékos helyen legalább tízperces pihenőket beiktatni. Az útépítők, vagy egyéb szabadban lévők (építőmunkások, a földeken dolgozók, az aratók) tartsák be a munkavédelmi előírásokat, gyakran menjenek árnyékba, széles karimájú kalappal, lenge, pamut ruházattal védjék a testüket, a szabad maradt részeken pedig használják a fényvédő krémeket.   

 Helyes:

– árnyékba húzódni
– sok folyadékot, lehetőleg ásványvizet inni
– könnyű ételeket fogyasztani
– csak hajnalban és késő este szellőztetni
– pótolni a szervezet elvesztett sótartalmát
– csecsemőknél, időseknél gyakran testhőmérsékletet mérni.

 Helytelen:

– hosszan a tűző napon tartózkodni
– kávét, alkoholt inni
– zsíros, fűszeres, cukrozott ételeket enni
– megerőltető testmozgást (edzést, nehéz fizikai munkát) végezni
– kutyát, csecsemőt vagy bármilyen élőlényt akárcsak percekre is a bezárt autóban hagyni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.