Arany az utcán: gyakoribb, mint gondolnánk
A gond az, hogy a szeméttel együtt, és hogy ezek a fémek igen kis mennyiségben "hevernek" az utcán. Zömmel autók katalizátoraiból a kipufogógáz révén kerülnek a kövezet felszínére. Eddig az utca pora egyszerűen szeméttelepekre vagy komposztálókba került, a Veolia azonban Ling Hallban nemesfém-kinyerő üzemet épített. A szemét jó pár tisztítási fázison megy át, szűréseken, vegyszeres mosásokon, hogy végül kiadja magából értékes részecskéit.
Richard Kirkman, a cég műszaki igazgatója elmondta, az utca porában nagyjából olyan arányban fordulnak elő a nemesfémek, mint a földben, így az egész hasonló haszonnal kecsegtet, mint a nevezett fémek hagyományos bányászata.
A vállalatnak van miből "kapirgálnia": évente 165 ezer tonna söpredéket gyűjt be az utcákról. Reményei szerint ebből másfél tonna platinára, 13 mázsa palládiumra, 8 mázsa ródiumra tehet szert. (Az aranyról nem szolgált adattal a The Daily Telegraph című brit lap.)
New Yorkban egyébként hasonlóan ténykedik egy férfi, de ő nem épített tisztító üzemet – puszta kézzel dolgozik. Az aranyat, platinát, drágaköveket közvetlenül szedegeti fel az utcáról. Vadászterülete olyan városrész, ahol sok az ékszerműves és -bolt. A férfi saját bevallása szerint van, hogy hetente 800 dollár – 180 ezer forint – értéket szed össze az utcán.