Aquaworld: borítékolható volt egy nagyobb tragédia?

A rendőrség jelenleg is vizsgálja az Aquaworld élményfürdő térfigyelő kameráinak felvételét. Csütörtökön egy kilencéves fiú halt meg a szörfmedencénél, miután belesett a vízelvezető csatornába. A fürdőt építtető cég műszaki vezetője szerint borítékolható volt egy nagyobb tragédia. A hatóságok egymásra mutogatnak, a vonatkozó szabályok is hézagosak.

A rendőrség jelenleg is vizsgálja az Aquaworld élményfürdő szörfmedencéjét figyelő kamera felvételeit - tájékoztatta Sass Oszkár, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese pénteken az MTI-t.

A rendőrség életvédelmi osztálya halált okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt ismeretlen tettes ellen indított nyomozást.

Az élményfürdőben csütörtökön egy 9 éves kisfiú meghalt, miután beleesett a szörfmedence vízelvezető csatornájába.

Beszakadt a fiú alatt az akna lemeze

Ketten is álltak a kisfiú közelében, mikor beleesett az aknába, de esélyük sem volt elkapni, olyan gyorsan történt - állította az origonak egy szemtanú, aki szerint a gyerek éppen szörfözni készült, ezért a bukósisakokat tartó kosár felé ment, közben rálépett a lemezre, ami az aknát fedte. "Láttuk, ahogy beszakad alatta, a kisfiú egyetlen pillanat alatt eltűnt" - mondta a szemtanú.

A nő szerint a gyerek közelében állt egy férfi, aki valószínűleg a medence mellett dolgozó alkalmazott, illetve a szörfoktató lehetett, és ő azonnal odament, lenézett a lyukon át. "Meg tudom érteni, hogy nem ugrott utána, még fentről is látszott, ahogy a gépek közt örvénylik benn a víz, azonnal a kisfiú sorsára jutott volna" - mondta a szemtanú, akinek becslése szerint 2-3 perc telt el, mire leállították a hullámkeltő lapátokat.

Nem tették elég biztonságossá a fürdőt?

Kemény Gábor, a fürdőt építtető cég volt műszaki vezetője a Bors pénteki számában azt mondta: "borítékolható" volt egy nagyobb tragédia, mert nem fordítottak elég időt a fürdő biztonságossá tételére. Erre reagálva Kelecsényi Ágnes közölte: minden szakhatósági engedélyük megvolt a működéshez.

A műszaki vezető kitért arra is: többen szenvedtek már csonttöréses baleseteket a csúszdákon. Kelecsényi Ágnes ezzel kapcsolatban közölte: kisebb balesetek - elcsúszások, elesések - történtek, mint minden fürdőben, ezek egy része töréssel is járt, de "egy ilyen üzemnél ezek előfordulhatnak".

A rendőrségi helyszíni vizsgálatok csütörtökön megtörténtek, pénteken reggel 6 órakor kinyitottak, a szörfmedence zárva maradt, de továbbra is "sok vendég van" - hangsúlyozta Kelecsényi Ágnes.

Megszűnt hatóságnak kellett volna engedélyezni

Az MR1 Kossuth Rádió beszámolója szerint a tragédia után a hatóságok egymásra mutogatnak: építésügyi szakhatóságként a területileg illetékes IV. kerületi önkormányzat vette át a víziparkot, Derce Tamás polgármester viszont a rádiónak azt állította, a fürdő gépészeti berendezéseire az engedélyt nem az önkormányzat adja ki, az a Műszaki Biztonsági Felügyelethez tartozik.

Az említett hatóság azonban három éve nem létezik, utódja a Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal Budapesti Műszaki Biztonsági Hatósága. Ez ugyan valóban ellenőrizte a tavalyi átadás előtt a komplexumot, az eljárást lefolytató Morvai István azonban azt mondta, a medencék berendezéseiért ők sem feleltek, csak villamos biztonságtechnikai szempontból vizsgálták a létesítményt, hogy a berendezések ne okozzanak tüzet, áramütést. Szerinte az egyes nyílások vizsgálata a Munkavédelmi Főfelügyelőséghez, esetleg az ÁNTSZ-hez tartozik. Az ÁNTSZ azonban csak a higiéniai körülményeket vizsgálja, a munkavédelem engedélye pedig nem szükséges egy létesítmény megnyitásához.

Hézagosak a szabályok

Hiányos a balesetvédelmi szabályozás és ellenőrzés az úgynevezett mutatványos berendezéseknél, amilyenek például az élményfürdők, körhinták, vagy felfújható ugráló várak - mondta pénteken egy minőségtanúsítványok kiadásával foglalkozó cég vezetője az MTI-nek. Az ÉMI-TÜV SÜD Kft.ügyvezető igazgatója, Madaras Gábor szerint csak a gazdasági tárca alkotott erről egy rendeletet, de az csak általános szabályokat ad.

A kft. például csak akkor ellenőriz, ha az üzemeltető kihívja, az önkormányzatok pedig többnyire nem igyekeznek érvényt szerezni az ellenőrzésekre vonatkozó, amúgy is hézagos szabályoknak - tette hozzá a cégvezető. A szakember szerint az is rontja a helyzetet, hogy jelenleg csupán az egyes berendezések, egy aquapark esetében például csak a vízforgatók, csúszdák ellenőrzését kell bizonyos időszakonként elvégezni, de a környezetüket, a létesítmény egészét nem. Így történhet, hogy a csúszdák közti járda, vagy egy szerelőakna miatt akkor is balesetveszélyes egy létesítmény, ha az alapvető berendezéseket átvizsgálják.

Rendőrautó áll a főváros IV. kerületében található Aquaworld élményfürdő előtt, ahol egy 10 év körüli kisfiú életét vesztette, miután beszippantotta az egyik medence tisztítóberendezése
Budapest, 2009. július 23. Rendőrautó áll a főváros IV. kerületében található Aquaworld élményfürdő előtt, ahol egy 10 év körüli kisfiú életét vesztette, miután beszippantotta az egyik medence tisztítóberendezése. MTI Fotó: Kovács Tamás 2009-07-23,
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.