Álmodja karcsúra magát!

A mondás, miszerint ami jó, az vagy erkölcstelen, vagy hizlal, nem minden esetben állja meg a helyét. A pihentető alvás például hozzájárul az egészséges testsúly megőrzéséhez.

Régóta tudjuk, hogy az alváshiány és az elhízás összefüggésben áll egymással, de hogy miért segíti a pihentető alvás a fogyást és az ideális testsúly megőrzését, arra nincs egyértelmű válasz. A Medipress a kérdésre válaszul összegyűjtött néhány népszerű és gyakran hangoztatott szakmai érvet.

1. Kevesebb alvás, kevesebb zsírégetés: amerikai kutatók egy férfiak bevonásával lefolytatott kísérlet végeredményeképp úgy találták, hogy a résztvevők több energiát használtak fel alvás közben, mint ébren. A kísérletben a férfiak egy csoportját arra kérték, hogy aludjanak 12 órán át, majd egy kiadós reggeli elfogyasztása után a következő 12 órában nem pihenhettek. Amikor a férfiak nem aludtak, általános energiafelhasználásuk 5 százalékkal alacsonyabb volt, mint amikor aludtak. Az étkezés utáni energiafelhasználásuk pedig a kevesebb alvás után 20 százalékkal alacsonyabb volt.

2. Kevesebb alvás, több evés: Egy másik, 2011-ben publikált felmérésből az derült ki, hogy hogy a csupán 4 órát alvó nők másnap 329 kalóriával többet fogyasztottak, mint akkor, amikor 9 órát aludtak. Hasonló eredményekre jutottak abból a kutatásból is, melyben 11 önkéntes töltött kétszer 14 napot egy alvásklinikán. A résztvevők kezdetben 5 és fél órát aludhattak, amit később 8 és fél órára emeltek. Amikor az alanyok kevesebbet aludtak, éjszaka többet nassoltak, és nagyobb valószínűséggel választottak szénhidrátban gazdag rágcsálnivalót.

3. Kevesebb alvás, erősebb sóvárgás: Talán ez a legnagyobb felfedezés az alvás és a fogyás közötti összefüggés terén. A kevés alvás oly módon befolyásolja a hormonok szintjét, ami még a legelszántabb diétázó erőfeszítéseit is alááshatja. Az alváshiány ugyanis megnöveli az éhségérzetért felelős grelin hormon szintjét. A kevés alvás a jóllakottságot jelző leptin szintjét is csökkenti. Éjszaka a leptin szintje megemelkedik, és alvás közben azt jelzi a szervezetünknek, hogy nem kell ennie. Napközben viszont a szint csökken, amikor az energiához táplálékra van szükségünk.

Kevés alvás után az egyensúly felborul: az alacsonyabb leptinszint azt jelenti, hogy evés után még mindig éhesek maradunk, a grelin pedig még tovább fokozza a problémát azzal, hogy serkenti az étvágyunkat, ami azt eredményezi, hogy a nyugtalan éjszaka után számolatlanul tömjük magunkba a kalóriadús élelmiszereket anélkül, hogy jóllakottságot éreznénk.

4. Kevés alvás, több megmaradó zsír: Az alváshiány a leadott tömeg típusát is befolyásolja, derült ki a Chicagói Egyetem kutatóinak vizsgálatából. A kísérlet során túlsúlyos, de egészséges önkénteseket figyeltek meg, akiket kiegyensúlyozott étrendre fogtak. A vizsgálat első szakaszában az alanyok 7 és fél, később csak 5 és fél órát aludhattak éjszakánként. A résztvevők mindkét szakaszban 3 kilogrammot fogytak, de amikor többet aludtak, 1,5 kg zsírt adtak le, míg az alváshiányos szakaszban csak 0,7 kg zsírt. Akik többet aludtak, kisebb éhségről számoltak be, ami azzal magyarázható, hogy elegendő alvás esetén a grelinszint változatlan maradt. Az ötórás alvás esetén viszont a grelin szintje 9 ponttal emelkedett.

Mivel a grelin a zsírvisszatartást is serkenti, az alváshiány magyarázza azt is, miért maradt a kevesebbet alvókon több zsír. A fogyókúrát nem támogató hormon ugyanis csökkenti az elégetett kalóriák számát, és növeli a glükóztermelést.

5. Kevesebb alvás, több idő a nassolásra: Bár kutatások nem bizonyítják, sok szakértő úgy véli, a több alvás egyszerűen azért fogyaszt, mert így kevesebb idő jut nassolásra.

Túlsúlyos napozó
Túlsúlyos napozó
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.