Fekete áfonya- és szederborral a diabétesz ellen
A 2-es típusú diabéteszben szenvedők elégtelen inzulintermelésük miatt nehezen tudják szabályozni vércukorszintjüket. Épp ezért nagyon oda kell figyelniük, mennyi szénhidrátban gazdag élelmiszert fogyasztanak, mert a szervezet ezt glükózzá alakítja át, ami megemeli a vércukorszintet.
Az Illinois Egyetem legújabb kutatása azt mutatja, hogy a fekete áfonya- és szederborban található összetevők két olyan enzimet is gátolnak, amelyek a szénhidrátok felszívódásában játszanak szerepet. A laboratóriumi kísérletek során a fekete áfonya-szeder keverékéből készült bor majdnem ugyanolyan hatékonyan gátolta az alfa-amiláz és az alfa-glükozidáz szénhidrátbontó enzimeket, mint az egyik diabéteszgyógyszer – írja a Borkultusz.
A kutatók azt remélik, hogy olyan alkoholmentes, erjesztett gyümölcsitalt állíthatnak elő, amely alacsonyan tartja a vércukorszintet, ugyanakkor azokat a gyulladáscsökkentő összetevőket is tartalmazza, amelyek az eredeti borban is fellelhetők.
Egy másik kutatás is alátámasztotta a fekete áfonya– és szederbor jótékony hatását. Michelle Johnson azok antioxidáns, polifenol és antocianin tartalmát vizsgálta. Az általa kikísérletezett italkeverékben nagy mennyiségben megtalálhatók ezek a vegyületek, melyek tovább fokozzák az ital egészségjavító hatását.
Az antocianin, amely a gyümölcsök kékes-piros színéért is felelős, nem csupán a káros oxidatív folyamatokban keletkező vegyületek lebontásában játszanak szerepet, de gyulladáscsökkentő hatása is jelentős.